W czym pompa głębinowa jest lepsza od hydroforowej?

Antoni Kwapisz
05.05.2022

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem pompy do zasilania np. systemu nawadniania ogrodu i rozważasz zakup modelu głębinowego lub hydroforowego, to nie dziwimy się, że masz problem z podjęciem decyzji. Niższa cena i łatwiejsza instalacja pompy samozasysającej kusi, natomiast musisz wiedzieć, że pod wieloma względami ustępuje ona pompie głębinowej. Sprawdź, w czym ta druga jest zdecydowanie lepsza i dlatego stanowi bardziej opłacalny zakup (pomimo wyższej ceny).

Znacznie wyższa wydajność

Pod tym względem trudno jest nawet porównywać pompy głębinowe i hydroforowe, oczywiście z podobnej kategorii cenowej. Głębinówka zawsze zaoferuje wyższą wydajność, dlatego stanowi lepszy wybór dla osób, które szukają pompy nie tylko do zasilania systemu nawadniania ogrodu, ale też np. instalacji wewnętrznej w domu jednorodzinnym czy firmie.

Nie trzeba jej demontować na zimę

To ważna zaleta pompy głębinowej, szczególnie z punktu widzenia osoby, której zależy na tym, aby zbudować instalację pompową raz i porządnie, mogąc później o niej zapomnieć. Podczas gdy pompa hydroforowa zamontowana na zewnątrz budynku wymaga przechowania jej na zimę w ogrzewanym pomieszczeniu, to głębinowa spokojnie może pozostać w odwiercie.

Pracuje o wiele ciszej

Pompy głębinowe są znacznie cichsze od hydroforowych, dlatego są polecanym wyborem do domów jednorodzinnych. Podczas gdy pompa samozasysająca potrafi być słyszalna nawet z oddalonej od domu obudowy studni, to ta głębinowa pracuje praktycznie bezgłośnie.

Może tłoczyć wodę z głębszego ujęcia

Trzeba podkreślić, że pompa hydroforowa może stanowić alternatywę dla głębinowej jedynie wtedy, gdy tzw. dynamiczne lustro wody (czyli w trakcie poboru) nigdy nie opada poniżej 8 metrów. Jeśli jest inaczej, to taka pompa do niczego Ci się nie przyda. Podobne ograniczenie nie dotyczy modeli głębinowych, które mogą nawet pracować w bardzo głębokich odwiertach – większość modeli jest przystosowana do tłoczenia wody z głębokości do około 100 metrów.

Lepiej sprawdza się do zasilania rozbudowanego systemu nawadniania

Wynika to po prostu ze znacznie lepszych parametrów hydraulicznych pompy głębinowej, szczególnie w zakresie wysokości podnoszenia. Jeśli masz system nawadniania mierzący np. 200 metrów bieżących, to chcąc zapewnić odpowiednie ciśnienie na jego końcowych odcinkach musisz zainwestować właśnie w pompę głębinową o odpowiedniej wydajności i wysokości podnoszenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.