Pompa głębinowa – jaki rodzaj silnika wybrać?

Maciej Piwowski
13.12.2021

Pompy głębinowe są dziś powszechnie stosowane do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych, firmowych oraz instalacji nawadniających – czy to ogród, czy pole uprawne, czy sad. Wybierając konkretny model pompy skupiamy się przede wszystkim na jej parametrach hydraulicznych, czyli wydajności i wysokości podnoszenia. Ważna jest również marka producenta oraz jakość materiałów, z jakich wykonano urządzenie. Warto natomiast podkreślić, że jednym z kluczowych kryteriów wyboru pompy głębinowej jest rodzaj zastosowanego w niej silnika. Jakie opcje masz do wyboru? Sprawdź w naszym poradniku.

Pompa głębinowa z silnikiem jednofazowym

Są to najpopularniejsze pompy głębinowe, co wynika po prostu z uniwersalności ich zastosowania. Silnik jednofazowy umożliwia podłączenie pompy do zwykłego gniazdka 230V, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla użytkowników prywatnych – nie w każdym domu jest dostęp do gniazda siłowego.

Warto wiedzieć

Pompa głębinowa z silnikiem jednofazowym oferuje dokładnie taką samą wydajność, jak bliźniaczy model z silnikiem trójfazowym.

Dodatkową zaletą takiej pompy jest fakt, że rozruch i praca silnika nie generują nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej – to ważne zwłaszcza w przypadku starszych budynków mieszkalnych czy gospodarskich.

Pompa głębinowa z silnikiem trójfazowym

Na model wyposażony w silnik 400V warto się zdecydować zawsze wtedy, gdy planujemy użytkować pompę do celów profesjonalnych w rolnictwie, przemyśle etc. Pompa głębinowa z silnikiem trójfazowym jest oczywistym wyborem m.in. do zasilania deszczowni, systemów przeciwpożarowych, myjni samochodowej czy innych instalacji zużywających ogromne ilości wody. Silnik 400V jest lepiej zabezpieczony przed przeciążeniem. W prywatnym domu nie będzie to mieć jednak tak dużego znaczenia.

Pompa głębinowa z silnikiem wodnym czy olejowym?

Warto również wiedzieć, że w pompach głębinowych stosuje się dwa rodzaje silników ze względu na znajdujący się w nich czynnik. Pierwszą grupę tworzą pompy z silnikami wodnymi.

To rzadziej spotykane rozwiązanie, które można polecić przede wszystkim użytkownikom planującym eksploatować pompę w bardzo trudnych warunkach środowiskowych – np. w ujemnej temperaturze. Ponadto taką pompę można bez obaw wymontować ze studni na zimę i przechowywać np. w nieogrzewanym garażu.

Pompa głębinowa z silnikiem olejowym to rynkowy standard. W jednostce znajduje się nietoksyczny olej (nie ma możliwości, aby przedostał się do wody), który zapewnia lepsze smarowanie. Dlatego uważa się, że pompy z silnikami olejowymi są nieco trwalsze, choć mniej odporne na bardzo trudne warunki pracy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie