Jaką pompę ciepła wybrać do domu 200 m2?

Krzysztof Jagielski
04.05.2021

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które pozwala na ogrzewanie budynków w zgodzie ze środowiskiem. Aby jej instalacja okazała się rzeczywiście opłacalna, konieczne jest jednak dobranie urządzenia przy uwzględnieniu różnych parametrów, przede wszystkim metrażu. Jaka pompa ciepła będzie odpowiednia dla budynku o powierzchni 200 m2?

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2 sprawdzi się najlepiej?

Przed wyborem pompy ciepła do ogrzewania domu 200 m2 konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników. Metraż to tylko jedna z cech nieruchomości wpływająca na zastosowanie konkretnego urządzenia. Trzeba pamiętać również o takich parametrach, jak:

  • izolacja cieplna,
  • kubatura budynku,
  • ilość dotychczas spalanego paliwa (jeśli w budynku istnieje inny typ instalacji),
  • zapotrzebowanie użytkowników na ciepło,
  • temperatury na danym terenie.

Niezwykle istotny jest też wiek budynku, a co za tym idzie – materiały i techniki zastosowane do jego stworzenia. W przypadku starych domów często konieczne jest wykorzystanie zupełnie innych rozwiązań niż w nowym budownictwie.

Jaka moc pompy ciepła do domu 200 m2 będzie najlepsza?

Pompa ciepła do domu 200 m2 powinna mieć określoną moc. Zazwyczaj parametr ten oblicza się poprzez pomnożenie powietrzni przez zapotrzebowanie na energię danej nieruchomości. Z tego powodu nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kW powinna mieć pompa ciepła do domu 200 m2. Takie wyliczenia powinny nastąpić na podstawie indywidualnej charakterystyki danego obiektu. Dlatego tak ważne, aby dokładnie zaplanować działania przed wyborem konkretnego urządzenia. 

Zazwyczaj domy jednorodzinne o odpowiednim poziomie ocieplenia mają zapotrzebowanie na energię w okolicach 50 W/m2. Oznacza to, że pompa powinna mieć minimum 5 kW mocy, ale nie zawsze. W budynkach o powierzchni 200 m2 często konieczne jest zastosowanie bardziej wydajnego modelu.

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła do domu 200 m2?

Jeśli nie wiesz, jaka pompa ciepła do domu 200 m2 sprawdzi się najlepiej, skontaktuj się ze specjalistami. Pracownicy takich firm, jak np. Erco, bez problemu doradzą podczas wyboru, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki związane z danym budynkiem.

Specjaliści mają duże doświadczenie i szeroką wiedzę na temat obecnie wykorzystywanych pomp ciepła. Potrafią oni wybrać urządzenie, które zapewni odpowiednią temperaturę w domu, jednocześnie nie narażając jego właścicieli na zbyt duże koszty eksploatacyjne.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 200 m2?

Cena pompy ciepła również zależy od wielu czynników. Zwykle to, ile kosztuje pompa ciepła do domu 200 m2, wynika z jej mocy czy zaawansowania technicznego. Ważna jest także cena samego montażu. Na ogół osoby decydujące się na stworzenie takiej instalacji powinny liczyć się z kosztem około 30 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że wydatek ten szybko się zwraca, ponieważ pompa ciepła jest tania w eksploatacji. Dowiedz się więcej o ofercie montażu pompy ciepła w firmie ERCO: https://erco-pompyciepla.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.