Zestaw hydroforowy to wciąż popularne rozwiązanie do czerpania wody na cele bytowe i spożywcze. W wielu gospodarstwach domowych brakuje miejsca na to, aby postawić pojemny hydrofor, stąd zapada decyzja o zastosowaniu urządzenia 2w1. Zestaw hydroforowy składa się z pompy samozasysającej, wyłącznika ciśnieniowego, węża antywibracyjnego oraz niewielkiego zbiornika przeponowego. Dowiedz się, jakie są zalety i wady tego rozwiązania.
Zacznijmy od zalety, która mogła Ci się nasunąć już podczas czytania wstępu naszego artykułu. Chodzi oczywiście o to, że zestaw hydroforowy jest gotowy do użycia w domowej instalacji. Nie potrzebujesz osobno pompy, zbiornika hydroforowego oraz wyłącznika ciśnieniowego. Wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia czerpania wody ze studni i zasilania nią domu dostaniesz w zestawie (poza elementami przyłączeniowymi).
Kolejną zaletą jest prosty montaż, z którym powinien sobie poradzić każdy domowy majsterkowicz. Podłączamy wąż zasysający, umieszczamy go w studni i zalewamy wodą, a z drugiej strony „wpinamy” zestaw w domową instalację – gotowe.
Prosta instalacja to także prosty demontaż, co może mieć znaczenie dla osób planujących użytkować zestaw hydroforowy tylko okazjonalnie – na przykład na działce rekreacyjnej. Wówczas można bez problemu odłączyć zestaw od instalacji i zabrać do domu (nie kusi złodziei) czy przechować go w garażu na okres zimy.
Zestaw hydroforowy zajmuje również mało miejsca, a już na pewno w porównaniu ze standardowym zbiornikiem na wodę, który zwykle ma pojemność od 150 do nawet 300 litrów. Jest to zatem naturalna propozycja dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią w obudowie studni, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym.
Choć zestaw hydroforowy jest bardzo interesującym rozwiązaniem dla domu, to trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie zawsze uda się go zastosować. Dlaczego? Z powodu ograniczeń, jakie stawia nam pompa hydroforowa. Umożliwia ona czerpanie wody wyłącznie z głębokości do 8 lub – w niektórych modelach – 9 metrów. Jeśli więc lustro wody w studni jest położone niżej, to zestaw hydroforowy do niczego się nam nie przyda.
Wspomnijmy także o mimo wszystko ograniczonej funkcjonalności zestawu. Z powodu małego zbiornika przeponowego (zwykle do 100 litrów) nie ma co liczyć na możliwość magazynowania dużych ilości wody, co będzie kłopotliwe w przypadku, gdy istnieje wysokie zapotrzebowanie na ciecz w gospodarstwie domowym (pompa będzie się bardzo często załączać i hałasować).
Warto zatem dobrze przemyśleć zakup zestawu hydroforowego, ponieważ może się okazać, że jednak znacznie lepszą opcją będzie rozdzielenie urządzeń, czyli zastosowanie osobnej pompy (np. głębinowej) i zbiornika hydroforowego.