Dlaczego musisz znać wydajność przydomowej studni?

Marek Szydełko
23.09.2021

Decydując się na wykonanie przydomowej studni, czy to do podlewania ogródka, czy zasilania w wodę budynku mieszkalnego, musisz koniecznie poznać parametry gotowego źródła. Najważniejsza jest jego wydajność, ponieważ od niej w głównej mierze zależą dalsze inwestycje w osprzęt niezbędny do czerpania wody. Dowiedz się zatem, dlaczego musisz znać wydajność przydomowej studni.

Kryterium wyboru pompy

Wydajność studni zawsze powinna determinować wybór konkretnej pompy głębinowej. Nie ma sensu kupować pompy o wydajności np. 80 litrów na minutę, skoro wydajność źródła nie przekracza 40 litrów na minutę. Groziłoby to nawet okresowym osuszaniem studni, zwłaszcza w czasie deficytu wody, a w konsekwencji nawet jej trwałym uszkodzeniem.

Z kolei zbyt słaba pompa ciepła nie pozwoli wykorzystać pełnego potencjału studni, co oczywiście przekłada się na niższy komfort korzystania z wody – nie uzyskamy ani pożądanego ciśnienia w systemie podlewania trawnika, ani nawet w domu, zwłaszcza przy dużym poborze.

Określenie sposobu eksploatacji studni

Wiedząc, jaka jest wydajność studni, możemy już zaplanować sobie sposób jej wykorzystania. W przypadku mało wydajnego źródła, które ma zasilać w wodę dom jednorodzinny, trzeba skupić się na zaspokojeniu potrzeb bytowych mieszkańców. Podlewanie zejdzie wówczas na drugi plan, ponieważ nie jest ono priorytetem.

Jeśli jednak okaże się, że studnia jest bardzo wydajna, to bez żadnych obaw będzie można wykorzystywać ją zarówno do dostarczania wody na cele mieszkalne, jak i do zraszania trawnika i podlewania roślin na rabatach.

Skąd masz wiedzieć, jaką wydajność ma Twoja studnia?

Taką informację powinien przekazać Ci fachowiec, który wykonał studnię. Jeśli dopiero ma to nastąpić, to koniecznie zażądaj od studniarza określenia wydajności studni – nie na oko, ale w oparciu o pomiar.

Może się jednak okazać, że nie uzyskałeś takiej informacji od fachowca. Co wtedy? Nadal możesz określić wydajność studni we własnym zakresie. W tym celu najlepiej będzie wypożyczyć pompę w lokalnym składzie, podłączyć do niej rurę PE, a na jej końcu umieścić wiadro – nie stosujemy żadnych kolanek czy zbiorników hydroforowych.

Następnie uruchamiamy pompę i mierzymy, ile litrów wody wydaje źródło w ciągu minuty. To będzie nasza wydajność – oczywiście w przybliżeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie