Decydując się na posiadanie przydomowej studni głębinowej trzeba się bardzo dokładnie zastanowić nad jej umiejscowieniem. Niektórzy w tym celu zatrudniają różdżkarza, który wskazuje idealny punkt na działce (nie ma się z czego śmiać, to naprawdę skuteczny sposób). Warto jednak kierować się także kilkoma praktycznymi wskazówkami, dzięki którym wybierzesz optymalne miejsce wywiercenia studni. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Jeśli jesteś dopiero na etapie wykonywania ław fundamentowych pod dom jednorodzinny, to idealną opcją będzie zdecydowanie się na wywiercenie studni właśnie teraz. Ławy pozwalają zorientować się, gdzie mamy garaż w bryle budynku lub kotłownię, a oba pomieszczenia świetnie nadają się na wykonanie w nich studni. Dlaczego?
Po pierwsze: mamy pewność, że cały osprzęt studni nie zamarznie zimą (ważne, jeśli ma to być jedyne źródło wody dla domu). Po drugie: odpada nam koszt wykonania obudowy studni z kręgów betonowych. To praktyczne, estetyczne i bezpieczne rozwiązanie.
Jeśli nie chcesz lub nie możesz mieć odwiertu studziennego pod budynkiem, to dobrą opcją będzie wykonanie go w centralnym punkcie działki. Przede wszystkim zagwarantuje to, że odcinki rur doprowadzających wodę do poszczególnych odbiorników będą w miarę równej długości. Ponadto jest to praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy woda ze studni ma zasilać system automatycznego nawadniania (niższy koszt prowadzenia rur).
To bardzo ważna zasada. Jeśli ścieki z budynku są wyprowadzane do zbiornika bezodpływowego, to ujęcie wody planujemy w odległości minimum 15 metrów. Eliminuje to ryzyko skażenia źródła w razie wystąpienia jakiejś nieszczelności, co przecież w przypadku zbiorników betonowych (najpopularniejszych w naszym kraju) może się zdarzyć.
Rada
Pamiętaj również, że minimalna odległość studni od granicy działki wynosi 5 metrów.
Tutaj chodzi głównie o to, aby nie ryzykować, że korzenie drzew uszkodzą czy to obudowę studni wykonaną z kręgów betonowych, czy rurę osłonową. Takie sytuacje niestety się zdarzają i są bardzo kłopotliwe, ponieważ koszty usunięcia awarii mogą iść w tysiące złotych. Dlatego wybierając miejsce na studnię zwróć uwagę, czy w jego bezpośrednim otoczeniu nie rosną duże drzewa.