Jak sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się żyła wodna?

Maciej Piwowski
16.05.2022

Decyzja zapadła: inwestujesz we własną studnię. Niezależnie od tego, czy czerpana z niej woda ma być wykorzystywana do celów bytowych i spożywczych, czy tylko do podlewania ogródka, na pewno chcesz wiedzieć, na jakie koszty musisz się przygotować. W głównej mierze jest to uzależnione od głębokości odwiertu, co z kolei ma ścisły związek z tym, na jakiej głębokości znajduje się żyła wodna. Jak to sprawdzić przed rozpoczęciem prac? Poznaj kilka sposobów.

Mapa hydrogeologiczna

Taką mapę możesz uzyskać do wglądu na przykład w lokalnym starostwie powiatowym czy w siedzibie przedsiębiorstwa „Wody Polskie”. Mapa dość precyzyjnie wskazuje przepływy żył wodnych na danym terenie, co może dać wstępną informację na temat tego, na jakiej głębokości możesz spodziewać się źródła wody na Twojej działce.

Usługa radiestety

Wiemy, że brzmi to mało poważnie, natomiast faktem jest, że doświadczeni radiesteci rzeczywiście są zadziwiająco skuteczni we wskazywaniu zarówno optymalnego miejsca wiercenia studni, jak i określania głębokości ujęcia. Jeśli lubisz nowości i sam jesteś ciekawy, czy tzw. różdżkarz prawidłowo oceni docelową głębokość odwiertu, to poszukaj radiestety w swoim regionie.

Wywiad sąsiedzki

Jeśli masz już sąsiadów, którzy dysponują własnymi ujęciami wody, to na pewno warto ich odwiedzić i po prostu zapytać o to, na jakiej głębokości znajdują się ich źródła. W sytuacji, gdy sąsiedzkie ujęcia są w odległości do kilkuset metrów od Twojego domu, może to być dobry punkt wyjścia do wstępnego oszacowania kosztów wykonania odwiertu. Pamiętaj jednak, że to, iż u sąsiada wodę udało się znaleźć na głębokości np. 15 metrów wcale nie jest równoznaczne z tym, że u Ciebie będzie podobnie (żyła pod Twoją działką może biec zarówno znacznie głębiej, jak i płycej).

Doświadczenie wykonawcy studni

Znalazłeś polecaną ekipę studniarską, która trudni się tym fachem od wielu lat i ma na swoim koncie realizacje w pobliżu Twojej działki? W takim razie możesz zdać się na jej doświadczenie. Profesjonalny studniarz jest w stanie określić przybliżoną głębokość odwiertu nie tylko na podstawie wcześniejszych realizacji w okolicy, ale także pobieżnego badania gruntu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie