Mało wydajna studnia – co robić?

Andrzej Winnicki
18.10.2021

Wydajność studni jest kluczowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę na etapie doboru odpowiedniej pompy, ale i innych elementów instalacji wodociągowej. Wiele osób niestety to lekceważy, z czego biorą się później poważne problemy, włącznie z okresowym osuszaniem źródła. Jeśli jednak wiesz, że Twoja studnia jest mało wydajna, na przykład jest w stanie wylać do 30-40 litrów wody na minutę, to nadal możesz się cieszyć jej bezproblemową eksploatacją i stałym dostępem do wody pod odpowiednim ciśnieniem. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Zacznij od doboru pompy

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli mało wydajnych studni jest zakup pompy „na oko”, zwykle mocno przewymiarowanej. Jeśli np. źródło ma wydajność 30 litrów na minutę, natomiast pompa może wylać 100 litrów na minutę, to mamy do czynienia z całkowicie nieprawidłowym zestawem – pompa jest po prostu zbyt wydajna. Grozi to tym, że podczas pracy urządzenia lustro wody będzie się znacznie obniżać, przez do dojdzie do zjawiska suchobiegu lub zaciągania drobinek piasku z dna odwiertu. W takich warunkach pompa szybko ulegnie awarii.

Duży zbiornik hydroforowy to podstawa

Przy mało wydajnej studni zawsze zaleca się, aby zastosować w instalacji zbiornik hydroforowy. Pompa nie powinna zasilać bezpośrednio np. deszczowni, ponieważ mogłoby to w krótkim czasie doprowadzić nawet do osuszenia źródła.

Zbiornik hydroforowy powinien mieć możliwie jak największą pojemność – wybieramy maksymalny, jaki zmieści się w np. garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Minimum powinno to być 300 litrów. Dzięki temu pompa nie będzie się często uruchamiać, a domownicy będą mieć zapewniony stały dostęp do wystarczającego zapasu wody.

Rozsądnie korzystaj z własnej wody

Zwłaszcza w okresach suchych, kiedy to w naturalny sposób może dochodzić do obniżania się lustra wody w studni i gwałtownego spadku wydajności źródła. Wiedząc o tym, że w Twoim regionie panuje susza, staraj się ograniczać zużycie wody do niezbędnego minimum – wykorzystuj ją tylko na cele bytowe i spożywcze, natomiast zrezygnuj z podlewania.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: jeśli masz bardzo mało wydajną studnię, a chcesz również zasilać własną wodą system nawadniania ogrodu, to rozsądnie będzie wykonać osobny odwiert tylko dla tego celu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie