Jak skutecznie zawalczyć o rozbudowę sieci wodociągowej?

Krzysztof Jagielski
20.10.2021

Brak sieci wodociągowej w bezpośredniej okolicy powoduje, że nie ma możliwości przyłączenia do niej budynku mieszkalnego. To spory problem dla właścicieli prywatnych domów, skazanych w takiej sytuacji na korzystanie z własnego ujęcia wody i jej kosztowne uzdatnianie. Jeśli marzysz o tym, aby wreszcie móc korzystać z wodociągu, to musisz zacząć działać. Sprawdź, jakie kroki warto tutaj podjąć.

Bombarduj urząd gminy wnioskami

Bez tego ani rusz. Nie licz na to, że przeciążeni pracą urzędnicy kiwną palcem, aby pomóc Ci w uzyskaniu dostępu do sieci wodociągowej. Gmina z pewnością ma mnóstwo wydatków i musi racjonalnie gospodarować budżetem, dlatego konieczny jest upór i ciągłe przypominanie o swojej sytuacji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nawet raz na kwartał składał w urzędzie gminy wniosek o przyznanie budżetu na rozbudowę sieci wodociągowej i doprowadzenie jej w pobliże Twojej nieruchomości. Pamiętaj, że teoretycznie gmina ma obowiązek zapewnić Ci dostęp do wody pitnej, dlatego konsekwentnie i stanowczo jej o tym przypominaj.

Działaj wspólnie z sąsiadami

Jednoosobowe wnioski mogą być niestety marginalizowane, ponieważ gmina chętnie zasłoni się tym, że w pierwszej kolejności musi dbać o interesy grup mieszkańców. Dlatego jeśli masz sąsiadów, to koniecznie zaangażuj ich w proces walki o wodociąg – nawet jeśli przywykli już do tej sytuacji i nie zależy im szczególnie na rozbudowie sieci.

Kilka czy kilkanaście podpisów pod wnioskiem to coś, czego gmina nie może już zbagatelizować. Istnieje szansa, że plan rozbudowy sieci zostanie zgłoszony pod obrady rady gminy i włączony do przyszłorocznego budżetu.

Zadeklaruj partycypowanie w kosztach

Pamiętaj jednak, że mówimy tutaj o naprawdę dużych pieniądzach. Budowa kilkuset metrów sieci wodociągowej może pochłonąć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego ostrożnie składaj deklaracje finansowe. Możesz jednak zaproponować, że np. pokryjesz koszt wykonania projektu.

Wyręcz urzędników w rozwiązaniu przeszkód prawnych

Brak warunków technicznych do rozbudowy sieci wodociągowej nie musi wynikać ze złej woli urzędu, ale z poważnych przeszkód prawnych. Na przykład: sieć miałaby przebiegać przez pole uprawnego, którego właściciel absolutnie nie wyraża na to zgody. Spróbuj więc z nim porozmawiać i po prostu się z nim dogadaj, składając mu jakąś atrakcyjną dla niego propozycję. Gdy ta przeszkoda zostanie usunięta, to sprawy powinny wreszcie nabrać tempa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie