Najczęstsze problemy z wodą z sieci

Andrzej Winnicki
19.05.2021

Zdecydowana większość polskich gospodarstw domowych korzysta z wody dostarczanej siecią wodociągową. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które jednak nie oznacza, że unikniemy jakichkolwiek problemów. Te występują niestety dość często, a ich przykłady opisujemy w naszym poradniku.

Wysoka twardość wody

To dość standardowy problem, z którym boryka się nawet 90% odbiorców wody dostarczanej z sieci. Wysoka twardość powoduje, że na urządzeniach grzewczych i AGD szybko zaczyna tworzyć się kamień, który ogranicza ich wydajność, a docelowo prowadzi do przyspieszonego zużycia. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku kotła grzewczego. Dlatego zaleca się, aby zainwestować w centralny zmiękczacz wody. Koszt początkowy jest spory (około 2 tysiące złotych), ale to najlepszy sposób na przedłużenie trwałości sprzętów.

Nieprzyjemny posmak

Wiele osób narzeka na smak wody wodociągowej i nie ma w tym nic dziwnego. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne muszą stosować systemy uzdatniania wody, do czego najczęściej wykorzystuje się po prostu chlor – jest on wyraźnie wyczuwalny w smaku i aromacie płynu. Aby poradzić sobie z tym problemem w sposób kompleksowy najlepiej będzie zainwestować w centralny filtr węglowy lub w kuchenny filtr odwróconej osmozy.

Nieciekawy kolor

Okresowe pogorszenie barwy wody wodociągowej najczęściej występuje wtedy, gdy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne decyduje się na przeprowadzenie płukania sieci. Wówczas nawet przez kilka dni woda może mieć bursztynowy lub nawet brunatny kolor. W tym czasie nie należy jej pić. Z kolei trwałe pogorszenie barwy wody może wskazywać na starość instalacji (zardzewiałe rury pełne osadów).

Spadki ciśnienia

Ten problem dość często spotyka właścicieli domów jednorodzinnych znajdujących się na końcowych odcinkach sieci wodociągowej. Obserwuje się go szczególnie latem, kiedy wszyscy zaczynają podlewać ogródki. Wówczas gwałtowny spadek ciśnienia nie jest niczym zaskakującym, choć irytuje i bardzo obniża komfort korzystania z wody. Warto zgłaszać takie sytuacje przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu, które może wtedy rozważyć wykonanie nowego ujęcia lub zastosowanie dodatkowej pompy do podnoszenia ciśnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie