To jeden z najczęstszych dylematów pojawiających się na etapie projektowania kuchni. Wysokość blatu roboczego ma oczywiście wpływ na wysokość szafek, a tym samym na koszt wykonania zabudowy meblowej. Nie powinniśmy natomiast skupiać się wyłącznie na kwestiach finansowych – o wiele ważniejsze jest to, aby przyrządzać posiłki komfortowo i bezpiecznie.
W większości kuchni wysokość blatu kuchennego wynosi 85–90 cm od podłogi. Taka wysokość zapewnia odpowiedni komfort pracy osobom o przeciętnym wzroście, czyli między 160 a 175 cm. Zwykle też nie trzeba tutaj dopłacać za niestandardową wysokość szafek kuchennych, co przekłada sią na niższy koszt wykonania zabudowy.
Nie oznacza to natomiast, że jesteśmy „skazani” właśnie na taką wysokość. Śmiało można zarówno obniżyć, jak i podwyższyć blat.
Przyjmuje się, że wysokość blatu dopasowujemy do wzrostu osoby, która będzie najczęściej korzystać z kuchni. Aby blat był wygodny, powinien znajdować się na wysokości, która pozwala na lekkie zgięcie łokci (ok. 90°) podczas pracy.
Tym samym komfortowa wysokość blatu będzie się różnić w zależności od indywidualnego wzrostu. I tak:
Pamiętajmy również, że można zamówić kuchnię z opcją swobodnej zmiany wysokości blatu, co jest możliwe dzięki regulowanym nóżkom szafek. Innym praktykowanym rozwiązaniem jest montaż blatu na różnej wysokości w osobnych strefach kuchni, z uwzględnieniem wzrostu np. kobiety i mężczyzny, jeśli oboje przyrządzacie posiłki i dzielicie się obowiązkami kuchennymi.