Suchobieg – największe zagrożenie dla pompy głębinowej

Andrzej Winnicki
14.07.2022

Czy słyszałeś kiedykolwiek o zjawisku suchobiegu? Jeśli nie, a jesteś posiadaczem pompy głębinowej, to powinien się zaznajomić z tym terminem. Chodzi tutaj o pracę silnika pompy na sucho, czyli bez zanurzenia w wodzie. Jest to największe zagrożenie dla urządzenia i jedna z najczęstszych przyczyn awarii pomp. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Na czym polega suchobieg?

Suchobieg to sytuacja, w której silnik pompy głębinowej pracuje, ale nie pompuje wody, ponieważ nie jest w niej w całości zanurzony. W efekcie wydajność urządzenia drastycznie spada aż do całkowitego zatrzymania wypływu wody.

Jeśli silnik jest regularnie używany w takich warunkach, to prędzej niż później dojdzie do jego awarii, czyli po prostu zatarcia. Pamiętajmy, że woda w studni stanowi jedyne chłodziwo dla silnika. Gdy jednostka nie jest w całości zanurzona w wodzie, to gwałtownie wzrasta jej temperatura, przez co elementy obrotowe zaczynają się zacierać i w końcu silnik staje.

Pamiętaj

Zatarcie silnika w praktyce oznacza konieczność jego wymiany – naprawa zwykle jest nieopłacalna.

Jak dochodzi do suchobiegu?

Ze zjawiskiem suchobiegu najczęściej mamy do czynienia w stosunkowo płytkich studniach wierconych oraz kopanych, a także w ujęciach o niskiej wydajności.

Schemat jest bardzo prosty: w momencie, gdy pompa zaczyna pompować ciecz, lustro wody gwałtownie się obniża i w pewnym momencie silnik nie jest już zanurzony w wodzie. Utrzymywanie tego stanu przez dłuższy czas spowoduje awarię jednostki.

Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w wyniku błędnego dobrania pompy do studni, bez zmierzenia lustra statycznego i dynamicznego wody, a także sprawdzenia wydajności źródła. Jeśli pompa jest za wysoka lub zbyt wydajna, to ryzyko pracy na sucho znacząco wzrośnie.

Jak się przed tym uchronić?

Najważniejsze jest prawidłowe dobranie pompy do studni, co warto zlecić specjaliście ze sklepu oferującego pompy głębinowe. Oczywiście najpierw musimy we własnym zakresie ustalić podstawowe parametry źródła.

Dodatkowo warto zainwestować w zabezpieczenie pompy głębinowej, które wykryje pracę na sucho i przerwie pracę silnika. Powinien to być obligatoryjny element instalacji, zwłaszcza w przypadku płytkiego ujęcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie