Czy można pić wodę z przydomowej studni?

Antoni Kwapisz
22.08.2022

Przydomowa studnia to świetne rozwiązanie dla właścicieli dużych ogrodów, którzy nie chcą wydawać majątku na wodę do podlewania. Tutaj źródło bezcennej cieczy jest zupełnie darmowe, nie licząc prądu potrzebnego do zasilenia pompy. Powstaje jednak pytanie, czy taką studnię można użytkować nie tylko do podlewania, ale również na potrzeby domowe? Czy można pić wodę ze studni? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Tak, ale…

Picie wody z przydomowej studni jest jak najbardziej możliwe, natomiast tylko pod jednym warunkiem: jej skład na to pozwala. Zdatności wody do spożycia nie ocenimy „na oko”, niewiele też powie nam jej smak i zapach.

Taka woda przed dopuszczeniem do spożycia musi zostać gruntownie przebadana pod kątem zarówno właściwości fizykochemicznych, jak i zawartości ewentualnych patogenów, na czele z bakteriami E.Coli.

Gdzie zlecić badania wody ze studni?

Takie badania przeprowadzają lokalne stacje sanepidu. Wystarczy tylko zadzwonić do swojej stacji i poinformować o chęci zlecenia komercyjnych badań jakości wody. Próbkę można dostarczyć osobiście (po poinstruowaniu przez pracownika sanepidu) lub poprosić, aby zrobił to pracownik (zwykle trzeba mu zapewnić transport).

Koszt badania, z oznaczeniem bakterii, to około 600-700 złotych, a więc niemało. Nie ma jednak innej drogi do tego, aby zyskać 100 procentową pewność, że woda jest bezpieczna i można ją bez obaw pić.

Rada

Badania fizykochemiczne wody przeprowadzają również niektóre zakłady wodociągowe oraz prywatne firmy specjalizujące się w doborze i sprzedaży systemów uzdatniania.

Co zrobić, jeśli woda nie jest zdatna do picia?

W takiej sytuacji pozostaje albo wykorzystywać wodę tylko do podlewania ogródka czy mycia samochodu, albo ją uzdatnić. To drugie rozwiązanie ma sens jedynie wtedy, gdy nie mamy innego źródła wody i musimy korzystać z tej z przydomowej studni.

Dobór systemu uzdatniania, w tym lampy UV neutralizującej bakterie, należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.