Alpaki zrobiły prawdziwą furorę w naszym kraju. Te piękne i niezwykle sympatyczne zwierzęta stanowią coraz częstszą atrakcję m.in. w gospodarstwach agroturystycznych. Wiele osób zakochuje się w alpakach do tego stopnia, że postanawia sprawić sobie takiego pupila. Czy jest to w ogóle możliwe?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami alpaka ma status zwierzęcia gospodarskiego nieparzystokopytnego. Oznacza to, że jak najbardziej można mieć alpakę w domu, pod warunkiem zgłoszenia hodowli w ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).
Każda alpaka musi mieć numer identyfikacyjny, być zgłoszona i posiadać stosowne dokumenty, w tym paszport zwierzęcia. Taka hodowla podlega także kontrolom weterynaryjnym.
Alpaki nie wolno oczywiście trzymać w mieszkaniu. Zwierzę musi mieć zapewnione właściwe warunki. Potrzebuje dużego wybiegu, najlepiej ogrodzonego pastwiska. Choć lubią przebywać na zewnątrz, to zwierzęta te muszą mieć zadaszone schronienie przed deszczem i wiatrem.
Co ważne, prawo zabrania trzymania jednej alpaki – są to zwierzęta stadne, dlatego hodowla musi obejmować minimum dwa, a najlepiej więcej niż trzy osobniki.
Decydując się na hodowlę alpaki należy pamiętać, że zwierzęta te mają duże potrzeby żywieniowe i ruchowe, a ich piękna sierść (wełna) wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Stanowczo nie jest to zatem standardowe zwierzątko domowe.