Praca pompy głębinowej na sucho – czym to grozi?

Piotr Kowalczyk
21.04.2022

Pompa głębinowa musi pracować w takiej pozycji, aby silnik przez cały czas był zanurzony w wodzie. Gwarantuje to prawidłowe chłodzenie jednostki. Zdarza się jednak, że pompa zaczyna pracować na sucho, o czym świadczą niepokojące dźwięki dobiegające ze studni oraz niska wydajność instalacji. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Dlaczego pompa pracuje na sucho?

Powodów może być wiele. Zacznijmy od nieprawidłowej instalacji pompy w studni. Jeśli została podwieszona zbyt wysoko, to w trakcie poboru lustro wody może się obniżać na tyle, że silnik nie jest w całości zanurzony. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poprawić montaż.

Przyczyną pracy na sucho może być również zły dobór pompy do studni. Jeśli urządzenie jest zbyt wydajne w stosunku do wydajności samego źródła, to w trakcie poboru będzie występować problem gwałtownego obniżania się lustra wody i tym samym suchobiegu.

Praca na sucho może być spowodowana również problemami w samej studni. Jeśli ujęcie jest dość płytkie, a panuje susza hydrologiczna, to istnieje ryzyko, że źródło po prostu wysycha. Nie ma na to żadnej recepty: w przypadku całkowitego osuszenia studni pozostanie już tylko wykonanie nowego odwiertu.

Suchobieg to prosta droga do poważnej awarii pompy!

Praca pompy na sucho jest bardzo groźna dla urządzenia i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn awarii. W grę może wchodzić nawet spalenie się silnika, któremu nie zapewniamy odpowiedniego chłodzenia.

Spalony silnik może zostać wymieniony na nowy lub naprawiony, jednak taka operacja nie zawsze się opłaca – wypowiedzieć musi się fachowiec. W przypadku tanich pomp lepszym rozwiązaniem będzie wymiana całego urządzenia.

Jak zapobiec pracy pompy głębinowej na sucho?

Istnieją specjalne zabezpieczenia do pomp, które zapobiegają pracy na sucho – wyłączają urządzenie w momencie wykrycia suchobiegu. Na pewno warto w to zainwestować, jeśli chcesz zabezpieczyć pompę przed tym niebezpiecznym zjawiskiem i tym samym znacząco wydłużyć jej trwałość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie