Na jakiej wysokości rozplanować instalacje wodno-kanalizacyjne?

Piotr Kowalczyk
09.02.2021

Efektywne, bezawaryjne i komfortowe użytkowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu jednorodzinnym jest ściśle uzależnione od prawidłowego wykonania projektu oraz jego realizacji zgodnie ze sztuką budowlaną. Często okazuje się, że wykonawcy popełniają proste błędy, które rozpoczynają całą serię problemów i będą o sobie przypominać na późniejszych etapach – zwłaszcza podczas wykańczania wnętrza. Zasadniczą kwestią jest stosowanie się do zasady rozplanowania instalacji wodno-kanalizacyjnych na odpowiedniej wysokości. Dobre praktyki opisujemy w naszym poradniku.

Podłączenie baterii umywalkowej/kuchennej

W każdym domu znajdzie się co najmniej kilka punktów poboru wody za pośrednictwem kranu czy baterii. Najczęściej potrzebujemy takich podejść w łazience oraz w kuchni, ale zdarza się też, że w kotłowni, garażu czy pralni. Aby zapewnić bezproblemowe podłączenie baterii i rury odpływowej należy przygotować podejścia wodne i kanalizacyjne na wysokości około 50 centymetrów. Jeśli jednak domownicy są wysocy, to można umieścić je o około 10 centymetrów wyżej.

Podłączenie baterii prysznicowej

Tutaj obowiązuje prosta zasada: podejście wodne do baterii prysznicowej umieszczamy na wysokości od 12- do 130 centymetrów. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której inwestorzy planują prysznic bez brodzika lub z brodzikiem wpuszczanym w posadzkę. Wówczas można obniżyć podejście o 5 centymetrów. Zbyt nisko zamontowana bateria prysznicowa będzie bardzo niefunkcjonalna, a ponadto pojawi się ryzyko oparzenia się o rozgrzaną baterię w trakcie kąpieli.

Podłączenie baterii wannowej

Tutaj musimy wiedzieć, czy bateria będzie mocowana na wannie czy przytwierdzona do ściany. W pierwszym przypadku podejście wyprowadzamy około 10 centymetrów poniżej krawędzi wanny. W drugim – około 10 centymetrów powyżej tej krawędzi. To pozwoli bez problemu podłączyć baterię czy to ścienną, czy wannową (tę drugą przy pomocy klasycznych wężyków).

Podłączenie WC

Toaleta oczywiście także wymaga zasilania w wodę, dlatego w miejscu podłączenia ustępu musimy przewidzieć i zamontować podejście wodne do obsługi spłuczki. Zwyczajowo rurę z zimną wodą doprowadza się na wysokość około 60 centymetrów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.