Studnia wiercona: jakie są jej główne zalety?

Mariusz Siwko
05.02.2021

Decydując się na posiadanie przydomowej studni mamy do wyboru kilka popularnych rozwiązań. W ostatnich latach zdecydowanie najczęściej wykonuje się studnie wiercone, które pod wieloma względami są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych studni kopanych (tzw. abisynek) oraz kręgowych. Jakie są główne zalety studni wierconej? Co decyduje o popularności tego rozwiązania? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Sprawdź te argumenty.

Szybkie wykonawstwo

Studnia wiercona ma tę przewagę nad kopaną, że można ją wykonać w ciągu jednego dnia – oczywiście wszystko zależy od tego, jak głęboko znajduje się źródło. Proces jest niemal całkowicie zautomatyzowany i nadzorowany przez profesjonalnego wykonawcę. Uruchomienie studni, której źródło znajduje się na głębokości np. 12 metrów, to kwestia dosłownie kilku godzin. Jest to niewątpliwa zaleta z punktu widzenia inwestorów, którzy chcą jak najszybciej zacząć korzystać z własnego ujęcia.

Lepsza jakość czerpanej wody

Specyfiką studni wierconych jest to, że wodę czerpie się z głębszych pokładów. Wiele zależy tutaj oczywiście od regionu kraju, lokalizacji działki czy nawet rodzaju gruntu, jednak można zakładać, że woda pobierana z głębokości od 10 metrów w dół będzie charakteryzować się znacznie lepszą jakością od tej podskórnej. Przede wszystkim będzie zawierać dużo mniej piasku oraz zanieczyszczeń organicznych, ponieważ warstwy ziemi stanowią dla niej swoisty filtr.

W dodatku na jakość wody czerpanej ze studni głębinowej/wierconej nie będą mieć wpływu np. bardzo deszczowe okresy, powodzie czy działalność rolnicza, czego nie można powiedzieć o płytkich studniach kopanych.

Możliwość zastosowania wydajnej pompy głębinowej

To duża zaleta studni wierconej, która jest wręcz przystosowana do umieszczenia w niej pompy głębinowej. Taka pompa charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością, cichą pracą oraz niskim zużyciem energii. Z uwagi na wąski otwór studzienny oraz zanurzenie całej pompy w wodzie możemy wybrać tańszy model bez dodatkowego płaszcza chłodzącego.

Estetyka

Dla wielu inwestorów to będzie solidny argument przemawiający za wybraniem właśnie studni wierconej. Można ją wykonać właściwie gdziekolwiek, nawet w garażu (oczywiście przed jego wykonaniem, najlepiej na etapie ław fundamentowych), co eliminuje problem zabezpieczania studni przed mrozem. Śladem po wykonaniu studni jest jedynie estetyczna głowica studzienna o średnicy 125-160 mm – to najpopularniejszy rozmiar studni wierconych wykonywanych w Polsce.

Prawidłowo wykonana studnia wiercona charakteryzuje się także dużą wydajnością, co jest koronnym argumentem dla osób przewidujących wysokie zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie