Jak dbać o hydrofor przeponowy?

Mateusz Nowak
18.01.2021

Własne ujęcie wody, na przykład studnia głębinowa, to świetny sposób na oszczędności – szczególnie w przypadku, gdy musimy intensywnie podlewać trawnik. Nie brakuje również budynków, które są zasilane w wodę studzienną z uwagi na brak dostępu do sieci wodociągowej. Jednym z kluczowych elementów instalacji do czerpania wody z własnego ujęcia jest hydrofor – najczęściej przeponowy. To prosta, raczej bezawaryjna konstrukcja, o którą jednak trzeba należycie dbać. O czym musisz pamiętać użytkując hydrofor przeponowy?

Kontrolowanie ciśnienia

Hydrofor przeponowy, jak sama nazwa wskazuje, zawiera wewnętrzną przeponę, w której gromadzi się woda przeznaczona czy to do zasilania budynku, czy np. systemu nawadniania ogrodu. Pomiędzy przeponą a ściankami zbiornika musi znajdować się powietrze o określonym ciśnieniu – zwyczajowo jego wartość wynosi od 1 do 1,7 bar. Jeśli zauważysz, że pompa głębinowa lub hydroforowa zbyt często się uruchamia, na przykład przy każdym otwarciu kranu, to pierwsze podejrzenie powinno paść na ubytek ciśnienia w hydroforze.

Uzupełnienie ciśnienia nie jest na szczęście trudne. Służy do tego wyprowadzony wentyl. Wcześniej trzeba spuścić całą wodę z hydroforu i pompować ciśnienie przy otwartym kranie. Najlepiej będzie użyć do tego kompresora, bo pompowanie przy pomocy ręcznej pompki jest bardzo męczące i czasochłonne.

Płukanie hydroforu

Hydrofor przeponowy o dużej pojemności, w którym stale znajduje się kilkadziesiąt litrów wody, warto od czasu do czasu przepłukać. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy woda czerpana z własnego ujęcia ma niską jakość i zawiera sporo żelaza oraz manganu. Płukanie hydroforu nie jest przesadnie skomplikowane. Spuszczamy całą wodę, następnie podłączamy kompresor i przy otwartym kranie pompujemy powietrze. Następnie napełniamy hydrofor i powtarzamy tę procedurę do czasu, aż z kranu (podczas pompowania) nie zacznie lecieć czysta woda.

Sprawdzanie szczelności instalacji

Nieszczelne podłączenie hydroforu do instalacji wodociągowej w budynku, a szczególnie do pompy głębinowej, będzie skutkować nieprawidłową pracą przepony. Wówczas nie da się utrzymać odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku. W efekcie pompa będzie się zbyt często załączać, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego widząc jakąkolwiek nieszczelność, należy ją od razu zlikwidować.

Wymiana przepony – w razie potrzeby

Objawem uszkodzenia przepony jest zbyt częste załączanie się pompy oraz brak możliwości uzupełnienia ciśnienia w zbiorniku. Jeśli pod odkręceniu pokrywy ze zbiornika wyleje się woda, to mamy już pewność, że doszło do pęknięcia gumowego worka. Na szczęście można go wymienić – i nie jest to wcale trudne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie