Czego powinieneś zażądać od wykonawcy studni głębinowej?

Maciej Piwowski
16.12.2021

W całym kraju rośnie zainteresowanie profesjonalnymi usługami studniarskimi. Większość inwestorów decyduje się wykonać przydomową studnię z myślą o podlewaniu ogrodu, ale nie brakuje też osób, które potrzebują własnego ujęcia do zasilania w wodę budynku mieszkalnego – ponieważ nie ma warunków technicznych do podłączenia nieruchomości do wodociągu. Na rynku nie brakuje dziś ekip oferujących profesjonalne wykonanie studni głębinowej. Czego możesz, a wręcz powinieneś wymagać od takiej firmy? Sprawdź to w naszym poradniku.

Wstępne określenie głębokości studni

Oczywiście nikt nie jest w stanie podać Ci dokładnej głębokości studni przed jej wykonaniem, natomiast doświadczona ekipa z pewnością będzie w stanie w przybliżeniu określić ten parametr. Firmy działające na rynku od wielu lat szacują to w oparciu o wcześniej wykonane ujęcia w okolicy, rodzaj gleby czy wysokość nad poziomem morza. Dzięki temu będziesz z góry wiedział, na jaki koszt się przygotować i czy gra jest w ogóle warta świeczki.

Przeprowadzenie pomiarów wydajności źródła

Po wykonaniu studni ekipa musi koniecznie sprawdzić wydajność źródła i podzielić się tą informacją z inwestorem. Będzie Ci ona niezbędna na etapie dobierania pompy głębinowej. Pompa nie może być wydajniejsza niż źródło, ponieważ groziłoby to regularnym zrywaniem słupa wody oraz okresowym osuszaniem studni, a tym samym pracą pompy na sucho, co jest dla niej bardzo szkodliwe.

Uruchomienie studni

Nie może być tak, że wykonawca tylko wybije studnię i zostawi inwestora samego. Musisz wymagać od firmy, aby uruchomiła studnię przy Tobie i pokazała Ci, jak prawidłowo czerpać z niej wodę. Często w cenie usługi jest już umieszczenie w studni węża ssącego podłączonego do prostej pompy hydroforowej – warto się na to zdecydować, ponieważ dzięki temu będziesz mógł oraz razu zacząć korzystać z własnego źródła.

Zabezpieczenie odwiertu

Obowiązkiem wykonawcy studni wierconej jest umieszczenie w niej rury osłonowej, która nie tylko wymusza pionowe położenie pompy, ale również eliminuje ryzyko osunięcia się odwiertu oraz zapiaszczenia źródła. Jeśli nie znasz wykonawcy i nie zatrudniłeś go z polecenia, to dla własnego spokoju zażądaj od niego, aby umieścił rurę osłonową przy Tobie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.