Kiedy warto wykonać przydomową studnię?

Andrzej Winnicki
05.02.2021

Przydomowa studnia jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, również wśród osób, których budynki zostały lub zostaną przyłączone do sieci wodociągowej. Własne ujęcie wody daje niezależność oraz stanowi doskonały sposób na oszczędności – a czasami jest też koniecznością. W naszym poradniku opisujemy sytuacje, w których warto wykonać przydomową studnię.

Na etapie budowy domu

Nawet jeśli istnieją warunki techniczne dla przyłączenia budynku do sieci wodociągowej, to cała procedura może trochę potrwać i generować spore koszty oraz mocno angażować inwestora czasowo. Tymczasem budowa powinna postępować nieprzerwanie, do czego niezbędne jest zapewnienie dostaw wody do poszczególnych procesów technologicznych (chociażby murowania).

W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie zainwestowanie we własną studnię, której wykonanie nie jest wcale drogie, a docelowo przyniesie to wymierne oszczędności. Pamiętajmy, że budowa domu jednorodzinnego generuje ogromne zużycie wody, dlatego warto mieć własne ujęcie i czerpać z niego wodę, za którą nie trzeba nikomu płacić (ponosimy tylko koszt zużycia energii elektrycznej przez pompę).

Gdy nie ma możliwości przyłączenia budynku do sieci wodociągowej

Tutaj sprawa jest oczywista. Człowiek potrzebuje wody do życia, trudno też byłoby sobie wyobrazić, że kąpiemy się w wodzie butelkowanej czy zmywamy w niej naczynia. Dlatego w momencie, gdy otrzymujemy negatywną odpowiedź z przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego (o braku warunków technicznych dla przyłączenia budynku do sieci wodociągowej) należy od razu wykonać własną studnię.

Rada

Najlepszym wyborem będzie studnia głębinowa, która zapewni dostawy wody na cele bytowe i spożywcze (po uzdatnieniu).

Gdy planujemy duży ogród

Podlewanie ogrodu, zwłaszcza trawnika, generuje olbrzymie zużycie wody pitnej. Jest to nie tylko bardzo kosztowne, ale też sprzeczne z potrzebami naszej planety. Rozsądnie jest zatem czerpać wodę z własnego ujęcia do podlewania ogrodu, co przyniesie wymierne oszczędności i taka inwestycja z pewnością szybko się zwróci.

Dodatkowo warto zainwestować w system automatycznego podlewania, który nie tylko gwarantuje wysoki komfort, ale też pozwala oszczędzać wodę (zapewnia efektywne nawadnianie poszczególnych sekcji ogrodu).

Gdy przewidujemy wysokie zużycie wody w gospodarstwie domowym

Może to być spowodowane na przykład faktem, iż w domu zamiesza wieloosobowa rodzina, której członkowie uwielbiają długie kąpiele w wypełnionej po brzegi wannie. Wysokie zużycie wody generują też różnego rodzaju urządzenia AGD, basen, myjka samochodowa czy ogrodowe atrakcje wodne. W takiej sytuacji warto pomyśleć o własnym ujęciu, z którego będziemy czerpać wodę niewymagającą uzdatniania (czyli na cele użytkowe, nie spożywcze).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie