Susza w studni? Jakie są objawy niedoboru wody?

Marek Szydełko
21.05.2021

Posiadacze przydomowych studni, które są jedynym źródłem wody, zwykle pilnie obserwują wskazania hydrologiczne dla swojego regionu. Okresowe susze powodują nerwowość, ponieważ w pewnym momencie może się okazać, że tej wody zaczyna brakować. Jakie są objawy niedoboru wody w studni? Sprawdź to w naszym poradniku.

Spadek ciśnienia wody

Pierwszym i trudnym do przeoczenia objawem mogącym wskazywać na niedobory wody w studni jest właśnie spadek ciśnienia w domowej instalacji. Jeśli podczas brania prysznica widzisz, że ze słuchawki woda leci słabym strumieniem, a włączenie dodatkowego odbiornika powoduje, że nie można spłukać z ciała piany, to warto już zainteresować się stanem źródła. Zwłaszcza, jeśli jest pora letnia i od kilku dni utrzymują się bardzo wysokie temperatury (bez deszczu).

Bardzo długie napełnianie się zbiornika hydroforowego

Kolejnym krokiem do sprawdzenia, czy nie mamy problemu z wysychaniem źródła wody, jest poobserwowanie pracy zestawu składającego się z pompy oraz zbiornika hydroforowego. Spuść wodę, aby wywołać zadziałanie wyłącznika ciśnieniowego. W momencie uruchomienia się pompy zmierz czas, jaki jest potrzebny do napełnienia zbiornika.

Jeśli tłoczenie wody idzie pompie bardzo długo, a przy tym strasznie ona hałasuje, to możesz zacząć martwić się o wydajność źródła. Jej znaczny spadek prawdopodobnie jest spowodowany właśnie niedoborami wody w studni.

Charakterystyczne dźwięki podczas pracy pompy

Typowym objawem wysychania źródła jest głośna praca pompy. Dodatkowo podczas pracy urządzenia możesz usłyszeć charakterystyczne „chlupanie”, jakby pompa nabierała wodę partiami. Świadczy to o tym, że nie jest ona w całości zanurzona w wodzie, co z kolei niemal na pewno jest spowodowane niedoborami wody w studni.

Błoto zamiast wody

Ostatecznym testem będzie odłączenie pompy od zbiornika hydroforowego. Rurę PE skieruj na trawnik lub włóż do wiadra, a następnie uruchom urządzenie. Jeśli z rury zacznie wypływać woda zmieszana z błotem czy maź przypominająca glinę, to sprawa jest już rozwiązana – masz problem z niedoborem wody w studni. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak czekać na zmianę pogody (deszcz), a docelowo zainwestować w nowe ujęcie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.