Jak wybrać dobrą firmę studniarską?

Andrzej Winnicki
12.01.2022

Wykonanie studni należy powierzyć wyspecjalizowanej w tym ekipie. Tylko to daje pewność, że odwiert zostanie przygotowany w sposób prawidłowy, dobrze zabezpieczony przed osuwaniem się ziemi, a samo źródło zostanie odpowiednio przygotowane do poboru wody. W Polsce nie brakuje sprawdzonych ekip studniarskich, natomiast z pewnością będziesz szukać kogoś w swojej okolicy. Dowiedz się zatem, jak wybrać dobrego wykonawcę studni.

Popytaj wśród sąsiadów

Na dobry początek warto skorzystać z rekomendacji, a tymi mogą się z Tobą podzielić sąsiedzi, którzy już mają własne studnie. O polecane firmy pytaj w sąsiedztwie również dlatego, że od razu dowiesz się, na jakiej mniej więcej głębokości znajduje się źródło i jaka jest jakość wody, co pozwoli Ci wstępnie zorientować się w skali czekających Cię kosztów.

Sprawdź zakres świadczonej usługi

Pamiętaj, że nie wszystkie firmy studniarskie dysponują takim samym sprzętem. Jeśli wiesz, że woda na Twojej działce może się znajdować na znacznej głębokości, to skup się na ofertach tych wykonawców, którzy wiercą do nawet ponad 200 metrów. Dzięki temu unikniesz kłopotliwej sytuacji, gdy firma w pewnym momencie przerwie pracę i powie: „No trudno, nie udało się”.

Porozmawiaj z potencjalnym wykonawcą

Gdy masz już namiary na polecane firmy studniarskie, to zadzwoń do kilku z nich i oceń podejście właściciela. Jeśli szef danej firmy od razu chce się zabrać do pracy, bez wypytania Cię o szczegóły dotyczące np. rodzaju gruntu, ukształtowania terenu czy tym bardziej lokalizacji, to istnieje ryzyko, że ta ekipa działa „na sztukę” lub po prostu jest niedoświadczona.

Dociekliwość wykonawcy oraz fakt, że nie wycenia on swojej usługi w ciemno, to zawsze dobry znak i z taką firmą warto kontynuować rozmowy.

Zapytaj o doświadczenie

W przypadku tej profesji doświadczenie jest szalenie ważne, może nawet ważniejsze niż posiadany sprzęt. Pozwala ono nie tylko wstępnie ocenić, na jakiej głębokości może znajdować się źródło wody, ale także prawidłowo wykonać odwiert, zabezpieczyć go oraz uruchomić studnię w obecności inwestora.

Na bazie doświadczenia wykonawca określi także parametry studni i udzieli Ci fachowych wskazówek dotyczących m.in. sposobu eksploatacji źródła oraz doboru odpowiedniej pompy. Dlatego wykonanie studni warto powierzyć firmie, która działa na lokalnym rynku od lat i cieszy się dobrą opinią wśród inwestorów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.