Pierwsze mieszkanie dla studenta: jakie kryteria musi spełniać?

Remigisz Szulc
19.03.2021

Wielu rodziców stara się wspierać finansowo swoje pociechy na trudnym etapie wchodzenia w dorosłość. Sztandarowym przejawem takiego wsparcia jest zakup pierwszego mieszkania. To fantastyczny prezent dla studenta, który może się dzięki temu częściowo usamodzielnić, skupić na nauce i mieć zapewniony komfortowy start w dorosłe życie. Jakie cechy powinno mieć idealne mieszkanie dla studenta? Czym warto się tutaj kierować?

Lokalizacja

Mieszkanie dla studenta musi być zlokalizowane blisko uczelni lub przystanków komunikacji publicznej, którą można się szybko dostać na uczelnię. Wskazana jest więc tutaj lokalizacja centralna, ewentualnie w śródmieściu. Ma to również tę zaletę, że młody człowiek będzie mieć dostęp do miejskich rozrywek, co przecież jest stałym elementem życia studenckiego.

Wyposażenie

Decydując się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz warto zwrócić uwagę na to, co właściciel dodaje w cenie. Często można trafić na ogłoszenia sprzedaży mieszkań w pełni wyposażonych, co jest kuszącą opcją, ponieważ eliminuje sporo problemów związanych z przeprowadzką oraz transportem potrzebnych sprzętów. Takim przyzwoitym minimum będzie pralka, lodówka oraz płyta grzewcza.

Koszty utrzymania

Jeśli student ma docelowo samodzielnie opłacać wszystkie koszty eksploatacyjne, to lepiej nie „ładować” go w bardzo duże wydatki. Zwracamy uwagę na wysokość czynszu – tutaj najkorzystniej wypadają mieszkania zarządzane przez wspólnotę lub bezczynszowe, a najdroższe okazują się być te spółdzielcze. Sprawdzamy, jakie są przewidywalne koszty energii elektrycznej, ciepła i wody oraz ile wynosi fundusz remontowy.

Potencjał wynajmu

Jest raczej mało prawdopodobne, że student będzie mieszkać w tym mieszkaniu przez kilkanaście lat. Prawdopodobnie po studiach postanowi założyć rodzinę, a wtedy będzie mu potrzebny znacznie większy lokal. Warto o tym pomyśleć już teraz i zainwestować w takie mieszkanie, które ma dobry potencjał wynajmu. Dzięki temu będzie możliwość czerpania z niego dodatkowego dochodu, co przy sukcesywnym wzroście wartości nieruchomości sprawi, że kosztowny zakup po latach może się okazać bardzo zyskowną inwestycją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie