Jakie drewno na taras wybrać?

Piotr Kowalczyk
29.04.2024

Drewniany taras to marzenie niejednej osoby, które można zrealizować stosunkowo tanim kosztem. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego gatunku drewna. Jeśli nie chcesz przepłacać, to warto pomyśleć o zastosowaniu jednego z rodzimych gatunków. Jakie drewno na taras wybrać? Porównujemy popularne opcje.

Sosna impregnowana ciśnieniowo

Jest to jedna z najbardziej ekonomicznych opcji, ale jak z trwałością? Sosna impregnowana jest odporna na gnicie, pleśń i owady, natomiast mówimy tutaj o drewnie stosunkowo miękkim, które jest podatne na zarysowania i wymaga regularnej konserwacji.

Modrzew syberyjski

Ten gatunek drewna charakteryzuje się naturalną odpornością na gnicie i jest bardziej trwały niż sosna, dlatego tarasy z modrzewia cieszą się większą popularnością w naszym kraju. Modrzew syberyjski ma piękny, ciepły kolor i z czasem szarzeje, nabierając naturalnej patyny.

Drewno egzotyczne (np. teak, ipe, cumaru)

Egzotyczne gatunki drewna są zalecanym wyborem do budowy tarasu z uwagi na fakt, iż są niezwykle trwałe, odporne na gnicie, owady i grzyby. Są również bardzo twarde, co czyni je odpornymi na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest natomiast bardzo wysoka cena oraz kontrowersje związane z nieekologicznym sposobem ich pozyskiwania.

Świerk

Na pewno nie jest tak trwały jak inne wymienione gatunki, natomiast cieszy się popularnością z uwagi na atrakcyjny wygląd i niższą cenę. Wymaga jednak regularnej konserwacji.

Drewno kompozytowe

Alternatywą dla tarasu z prawdziwego drewna może być ten z kompozytu, czyli mieszanki włókien drewnianych i tworzyw sztucznych. Jest to materiał bardzo trwały, odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga malowania ani olejowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie