Najczęstsze chwasty występujące w przydomowych trawnikach

Krzysztof Jagielski
02.05.2024

Zachwaszczony trawnik spędza sen z powiek niejednego właściciela przydomowego ogrodu. Walka z chwastami nie jest niestety taka prosta, a już szczególnie w sytuacji, gdy nie chcemy stosować chemicznych oprysków. W swoim trawniku możesz dostrzec najróżniejsze rodzaje chwastów, a te najczęściej występujące omawiamy w naszym poradniku.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

To jednoroczny lub wieloletni chwast, który łatwo rozpoznasz po jasnożółtych kwiatach i charakterystycznych „dmuchawcach”. Mniszek ma głęboki system korzeniowy, co sprawia, że jest trudny do usunięcia.

Posłonek roczny (Veronica arvensis)

Drobny, jednoroczny chwast z niebieskimi lub fioletowymi kwiatami. Posłonek szybko się rozprzestrzenia, zarówno przez nasiona, jak i przez rozgałęzione pędy.

Trawa żubrówka (Poa annua)

Ma delikatne, cienkie źdźbła i tworzy gęste kępy. Łatwo rozprzestrzenia się przez nasiona.

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) i babka szerokolistna (Plantago major)

Wieloletnie, bardzo uciążliwe chwasty, charakteryzujące się wąskimi, lancetowatymi liśćmi (babka lancetowata) lub szerokimi, owalnymi liśćmi (babka szerokolistna). Oba gatunki mają podobne, stosunkowo niewielkie wymagania i łatwo adaptują się do różnych warunków.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Bardzo wytrzymały i trudny do zwalczenia chwast wieloletni. Skrzyp polny ma głęboki system korzeniowy i rozmnaża się przez kłącza.

Jaskier ostry (Ranunculus acris)

Wieloletni chwast z charakterystycznymi żółtymi kwiatami. Posiada głęboki system korzeniowy, co utrudnia jego usunięcie.

Koniczyna biała (Trifolium repens)

Wieloletni, niski chwast, często tolerowany na trawnikach ze względu na białe, dekoracyjne kwiaty. Koniczyna biała jest motylkowatem, co oznacza, że jest w stanie wiązać azot z atmosfery, co może być korzystne dla gleby.

Komosa biała (Chenopodium album)

Szybko rosnący, jednoroczny chwast, który może osiągnąć znaczną wysokość, jeśli nie zostanie szybko usunięty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie