W wielu projektach domów jednorodzinnych można zauważyć tendencję do traktowania wiatrołapu po macoszemu – jest albo bardzo mały, albo kompletnie niefunkcjonalny. Tymczasem dobrym pomysłem będzie wybranie takiego projektu, który uwzględnia naprawdę duży wiatrołap. Dlaczego? Oto kilka argumentów.
Duży wiatrołap działa jak bufor między strefą wejściową a mieszkalną, minimalizując straty ciepła, gdy drzwi zewnętrzne są otwierane. To pomaga utrzymać stałą temperaturę w domu i może obniżyć koszty ogrzewania.
Duży wiatrołap sprzyja wykonaniu np. zabudowy, która będzie pełnić funkcję schowka na odzież wierzchnią, obuwie, parasole, a nawet sprzęt sportowy, chemię gospodarczą, deskę do prasowania czy narzędzia ogrodnicze.
W wiatrołapie zwykle jest dość brudno, szczególnie zimą, natomiast to oznacza, że ten brud nie przedostaje się do części mieszkalnej domu. Docenisz to podczas wizyt gości, w okresie chlapy czy po opadach deszczu.
Duży wiatrołap to bardzo praktyczny wybór, zwłaszcza z punktu widzenia rodziny z kilkorgiem dzieci oraz często przyjmującej gości. W dużym wiatrołapie można się swobodnie ubrać czy zdjąć odzież wierzchnią i buty, bez przepychania się i konieczności otwierania drzwi na dom, co zapobiega wychładzaniu pomieszczeń mieszkalnych.