Wniosek o wstępną informację techniczną w zakresie przyłączenia do sieci wodociągowej: co to jest?

Antoni Kwapisz
05.02.2021

Każdy inwestor, który buduje wymarzony dom jednorodzinny i robi to po raz pierwszy, musi być przygotowany na dopełnienie szeregu formalności. Jednym z podstawowych obowiązków jest złożenie wniosku o wstępną informację techniczną w zakresie przyłączenia do sieci wodociągowej. Jest to pierwszy krok poprzedzający właściwy proces starania się o doprowadzenie wody wodociągowej do budynku mieszkalnego. Gdzie złożyć taki wniosek? Jakie informacje należy w nim podać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Po co w ogóle składa się taki wniosek?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to wniosek o wydanie wstępnej informacji na temat tego, czy istnieją warunki techniczne do przyłączenia budynku mieszkalnego do sieci wodociągowej. Wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste. W Polsce wciąż jest mnóstwo terenów bez dostępu do wodociągu i dotyczy to nawet atrakcyjnie zlokalizowanych działek budowlanych w pobliżu dużych miast.

Właśnie dlatego trzeba najpierw ustalić, czy mamy szansę na korzystanie z wody wodociągowej. Takiej informacji w odpowiedzi na wniosek udzieli nam przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne działające na terenie danej gminy (zwykle jest to lokalny zakład komunalny).

Jakie informacje podajemy we wniosku?

Podstawą jest określenie przewidywanego zapotrzebowania na wodę w budynku mieszkalnym, a konkretnie:

  • Q dśr – czyli średnie zapotrzebowanie na wodę w metrach sześciennych na dobę,
  • Q hmax – czyli maksymalne zapotrzebowanie na wodę w metrach sześciennych na dobę.

Uwaga!

Wartości Q należy obliczyć z uwzględnieniem liczby mieszkańców oraz tzw. współczynników nierównomierności dobowej i godzinowej. Gotowe wzory można znaleźć w Internecie, choć wypełnienie wniosku można też zlecić kierownikowi budowy/inspektorowi nadzoru czy projektantowi budynku.

Wniosek złożony – co teraz?

W ciągu 14 dni musimy otrzymać informację na temat istnienia lub braku warunków technicznych przyłączenia budynku do sieci wodociągowej. Jeśli odpowiedź jest negatywna, to najwyraźniej w pobliżu nieruchomości nie ma nitki wodociągu, którą można byłoby doprowadzić do budowanego domu lub byłoby to nieuzasadnione ekonomicznie.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wykonać własne ujęcie wody (studnię, najlepiej wierconą), a następnie cierpliwie składać kolejne wnioski do gminy z prośba o uwzględnienie rozbudowy sieci wodociągowej w nowym budżecie.

Jeśli natomiast istnieją warunki techniczne w zakresie przyłączenia budynku do gminnej sieci wodociągowej, wówczas należy już tylko zlecić wykonanie projektu technicznego przyłącza oraz uzgodnić go z przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym przez rozpoczęciem prac instalacyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie