W jakich zastosowaniach najlepiej sprawdza się pompa zatapialna?

Andrzej Winnicki
20.04.2022

Pompy zatapialne to dość obszerna kategoria urządzeń, wśród których znajdziemy modele przeznaczone do pompowania czystej i brudnej wody, jak również silnie zanieczyszczonych cieczy. To powoduje, że mamy tutaj do czynienia z wyjątkowo uniwersalnymi pompami, sprawdzającymi się w zastosowaniach domowych, profesjonalnych i gospodarskich. Sprawdź, do czego najczęściej można wykorzystywać pompy zatapialne.

Pompowanie wody z naturalnych akwenów

Czyli na przykład z jeziora czy stawu. To popularne rozwiązanie wśród osób, które mają na swoim terenie naturalny akwen i albo chcą go osuszyć, albo czerpać z niego wodę do celów budowlanych, gospodarskich, do nawadniania pola uprawnego, ogrodu etc.

Wypompowywanie deszczówki

Wiele osób decyduje się zainwestować w system gromadzenia wody deszczowej na potrzeby przede wszystkim nawadniania terenów zielonych. Idealnie sprawdzają się tutaj podziemne zbiorniki o znacznej pojemności, które pozwalają magazynować nawet kilkanaście tysięcy litrów wody. Aby wydobyć ją na powierzchnię warto sięgnąć właśnie po pompę zatapialną.

Osuszanie zalanych piwnic

To podstawowe zadanie, do jakiego wykorzystuje się pompy zatapialne – włącznie z tymi najtańszymi. Taka pompa jest bardzo łatwa w użyciu i szybka w uruchomieniu. Wystarczy umieścić ją w zalanym pomieszczeniu (pod warunkiem, że woda zakrywa silnik) i włączyć, aby w krótkim czasie pozbyć się wody z np. piwnicy, garażu podziemnego, ziemianki etc.

Osuszanie wykopów, rowów

Pompy zatapialne są powszechnie używane do celów budowlanych, gdy trzeba szybko osuszyć wykop pod fundamenty, legary etc. Warto przy tym zaznaczyć, że w takich zastosowaniach sprawdzają się wyłącznie pompy zatapialne o podwyższonej odporności na zapiaszczenie oraz inne ciała stałe mogące znajdować się w wodzie.

Wypompowywanie gnojowicy, szamba

Do tego służą specjalne pompy zatapialne wyposażone w rozdrabniacz, czyli element tnący grubsze zanieczyszczenia i tym samym umożliwiający ich przepompowanie np. z podziemnego zbiornika bezodpływowego. Z takich pomp korzystają nie tylko firmy asenizacyjne, ale również właściciele gospodarstw rolnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie