Filtr wstępny z reduktorem ciśnienia – dlaczego warto go zainstalować na przyłączu wody?

Remigisz Szulc
06.08.2024

Na etapie przyłączania budynku do sieci wodociągowej (ale również później) warto pomyśleć o zainstalowaniu filtra wstępnego z reduktorem ciśnienia. Często sugerują to sami pracownicy zakładu wodociągowego. Choć filtr kosztuje około 500 zł, to naprawdę rozsądnie będzie ponieść ten koszt, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Ochrona urządzeń domowych

Filtr wstępny usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, rdza czy osady, które mogą uszkadzać domowe urządzenia zasilane wodą, takie jak pralki, zmywarki, kotły grzewcze czy bojlery. Nie licz na to, że woda dostarczana wodociągiem jest idealnie czysta, bo nie jest!

Ochrona przed gwałtownym wzrostem ciśnienia

Reduktor ciśnienia stabilizuje ciśnienie wody w instalacji, chroniąc przed jego nadmiernymi skokami. Zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić armaturę, rury oraz urządzenia podłączone do systemu wodociągowego. Reduktor zapewnia równomierny przepływ wody, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania instalacji.

Co więcej, reduktor pozwala we własnym zakresie kontrolować ciśnienie i np. okresowo zwiększać je lub zmniejszać, w zależności od potrzeb czy aktualnego ciśnienia w sieci (może się zmieniać w związku z chociażby intensywnym podlewaniem ogródków, suszą etc.).

Kontrola jakości wody

Filtr wstępny z reduktorem ciśnienia jest filtrem mechanicznym, najczęściej siatkowym, z przezroczystą obudową. Taka konstrukcja pozwala użytkownikowi na kontrolowanie stopnia zanieczyszczenia filtra i tym samym na ocenę rzeczywistej jakości dostarczanej wody (co może być powodem do złożenia reklamacji).

Dodajmy, że filtr wstępny z reduktorem nie wymaga okresowej wymiany wkładu – wystarczy go raz na jakiś czas przepłukać, wykorzystując do tego wbudowany zawór.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie