Żółto-zielony przewód w instalacji elektrycznej – do czego służy?

Jerzy Biernacki
28.03.2025

Samodzielne prace przy instalacji elektrycznej bez posiadania odpowiednich uprawnień zawsze są bardzo ryzykowne. Zdarza się jednak, że po prostu nie ma innego wyjścia, a chcemy np. szybko podłączyć nową lampę czy oprawę oświetleniową. W nowoczesnych instalacjach, poza klasycznymi przewodami w kolorze brązowym i niebieskim, spotkamy także przewód żółto-zielony. Do czego on służy? Sprawdź to w naszym poradniku.

Nie ignoruj tego przewodu!

Żółto-zielony przewód w instalacji elektrycznej pełni funkcję przewodu ochronnego. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie prądu do ziemi w przypadku awarii, np. przebicia lub uszkodzenia izolacji. Jest to zatem niezwykle ważny przewód, który bezwzględnie należy podłączyć np. do oprawy.

Główne funkcje przewodu ochronnego to:

  • Ochrona przed porażeniem elektrycznym – w przypadku zwarcia prąd zostaje skierowany do ziemi, co zapobiega porażeniu.
  • Współpraca z zabezpieczeniami elektrycznymi – przewód odpowiada za szybkie wyłączanie zasilania w przypadku wykrycia nieprawidłowości przez wyłączniki różnicowoprądowe.
  • Ochrona urządzeń elektrycznych – zapobiega uszkodzeniom sprzętu w wyniku przepięć i awarii.

Gdzie stosuje się przewód żółto-zielony?

Przewód ochronny to dziś standard w nowopowstających czy modernizowanych instalacjach elektrycznych. Stosuje się go zarówno w gniazdkach (służy do podłączania bolca uziemiającego), jak w instalacjach oświetleniowych (podłączamy go bezpośrednio do oprawy – obowiązkowo metalowej, opcjonalnie z tworzywa).

Podkreślmy również, że żółto-zielony przewód jest zarezerwowany wyłącznie dla przewodów ochronnych PE i nie może być stosowany zamiennie z przewodami fazowymi (brązowy) czy neutralnymi (niebieski), ponieważ mogłoby to wprowadzić w błąd przyszłych użytkowników czy konserwatorów instalacji, prowadząc do bardzo niebezpiecznych sytuacji, włącznie z ryzykiem porażenia prądem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie