Izolacja celulozowa – na czym to polega?

Maciej Piwowski
31.03.2025

Wełna mineralna, kamienna, styropian, a może pianka? Okazuje się, że na tym lista materiałów izolacyjnych się nie kończy. Coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza wśród inwestorów indywidualnych, budzi izolacja celulozowa, której nieco bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

Czym jest izolacja celulozowa?

Celuloza to ekologiczny materiał izolacyjny, produkowany głównie z przetworzonego papieru, najczęściej makulatury. Choć nie brzmi to zbyt solidnie, to jednak okazuje się, że jest to bardzo interesujące rozwiązanie, które może sprawdzić się czy to w budownictwie mieszkaniowym, czy przemysłowym.

Celuloza ma doskonałe właściwości izolacyjne, świetnie zatrzymując ciepło zimą, a przy tym chroniąc przed upałem w okresie letnim. To zasługa jej niskiej przewodności cieplnej.

Dla wielu osób ważną zaletą celulozy będzie jej ekologiczności. Materiał ten powstaje na drodze recyklingu, co jest procesem o wiele przyjaźniejszym środowisku naturalnemu niż np. produkcja wełny mineralnej.

Izolacja celulozowa gwarantuje również dobre wygłuszenie hałasów, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się do ocieplania poddaszy i strychów.

Warto przy tym dodać, że celuloza do ocieplania budynków jest nasączona solami boru, które chronią ją przed ogniem, grzybami i szkodnikami.

Metody aplikacji

Izolację celulozową najczęściej wykonuje się metodą nadmuchiwania, wprowadzając materiał w przestrzenie zamknięte, np. między ściany, w strop czy między deskowanie a zabudowę konstrukcji dachowej. Pozwala to na szczelne wypełnienie wszystkich szczelin i eliminację mostków termicznych.

Inną metodą jest natrysk na mokro, używany głównie w konstrukcjach otwartych, np. ścianach szkieletowych, zapewniając mocne przyleganie do powierzchni.

Podsumowanie

Izolacja celulozowa to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które szukają skutecznej, niedrogiej, a przy tym ekologicznej metody izolacji do domu czy budynku firmowego. W zasadzie jedyną istotną wadą tego rozwiązania jest podatność celulozy na zawilgocenie, dlatego można ją stosować tylko pod warunkiem zapewnienia niskiego poziomu wilgotności powietrza w izolowanych przestrzeniach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie