TOP 6 zdrowych (i smacznych!) przypraw, które zawsze powinny być w Twojej kuchni

Mateusz Nowak
28.11.2016

Każdy wie, że bez przypraw nie ma gotowania. Czasami wystarczy tylko sól i pieprz, ale bardziej wyszukane i kreatywne dania wymagają użycia także innych przypraw. Są ich dziesiątki i nic dziwnego, że większości z nich nie znamy. Kryterium wyboru przyprawy powinny być nie tylko jej cechy smakowe i aromatyczne, ale także zdrowotne. Podpowiadamy Ci, których 6 przypraw nigdy nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni.

  1. Imbir – chińska przyprawa, która jest jedną z najbardziej cenionych przez dietetyków. Ma pozytywny wpływ na trawienie, pomaga spalać tłuszcz, a do tego – jak twierdzą niektórzy – ma właściwość zwalczania komórek rakowych. Imbir to bardzo charakterystyczna przyprawa, mile widziana przede wszystkim w potrawach azjatyckich. Możesz go jednak dodawać także do herbaty.
  2. Bazylia – piękny liść bazylii jest zwieńczeniem niejednego dania (szczególnie zupy), ale warto wiedzieć, że przyprawa ta ma także znakomity wpływ na kondycję organizmu. Przede wszystkim bazylia ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego świetnie wspomaga walkę z przeziębieniem i innymi infekcjami.
  3. Cynamon – przyprawa jednoznacznie kojarząca się z wypiekami, ale mogąca zostać użyta także do dań wytrawnych. Cynamon jest powszechnie znanym antyoksydantem. Wspomaga również w walce z alergią, trądzikiem czy infekcją. Ciekawostką jest fakt, że przyprawa ta była powszechnie stosowanym środkiem leczniczym już w starożytności.
  4. Kolendra – kolejny podstawowy składnik kuchni azjatyckiej, który coraz częściej gości w polskich domach. I bardzo dobrze, bo kolendra poza walorami smakowymi, oferuje także wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, ale działa też przeciwzapalnie i pomaga uśmierzyć ból.
  5. Szafran – najdroższa przyprawa świata, która niezbyt często jest używana w polskiej kuchni, a szkoda – szafran nadaje daniom wyjątkowego smaku, w dodatku jest znakomitym środkiem do poprawiania humoru (wpływa na zwiększenie produkcji serotoniny i dopaminy). Niektórzy lekarze zalecają spożywanie posiłków z dodatkiem szafranu osobom chorym na depresję.
  6. Chili – ostra przyprawa, która wbrew pozorom nie ma złego wpływu na układ pokarmowy – jest wprost odwrotnie! W chili znajduje się kapsaicyna – środek drażniący błonę śluzową żołądka, a więc wzmagający produkcję soków żołądkowych. To powoduje przyspieszenie trawienia. Chili wspomaga również usuwanie toksyn z organizmu oraz obniża poziom cholesterolu.

Każda z tych przypraw jest łatwo dostępna, dlatego nie unikaj ich w swojej kuchni. Znajdź przepisy na dania, których bazą są właśnie wymienione przyprawy i ciesz się myślą, że gotujesz nie tylko smacznie, ale też zdrowo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie