Kupujemy gofrownicę. Na co zwrócić uwagę?

Jerzy Biernacki
15.02.2018

Kto z nas nie lubi pysznych, chrupiących gofrów z cukrem pudrem, owocami czy bitą śmietaną? Ich smakiem można się cieszyć nie tylko przy okazji wizyty w cukierni czy spaceru nadmorską promenadą. Na rynku są dostępne domowe gofrownice, które nie kosztują dużo, a naprawdę mogą dawać sporo frajdy całej rodzinie. Na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie? Podpowiadamy.

Gofrownica czy urządzenie wielofunkcyjne?

Z praktycznego punktu widzenia warto rozejrzeć się za sprzętem wielofunkcyjnym, czyli takim, który pozwoli przygotować nie tylko gofry, ale też np. pyszne tosty czy naleśniki. Tego typu sprzęt posiada wymienne wkłady – stosuje się je w zależności od tego, jaki produkt zamierzamy przyrządzić. Oczywiście w przypadku zakupu urządzenia wielofunkcyjnego trzeba się liczyć z wyższą ceną.

Jak wybrać dobrą gofrownicę?

Typowe gofrownice różnią się między sobą kilkoma istotnymi szczegółami. Przede wszystkim należy się zastanowić nad tym, jaką wielkość gofrów chcemy uzyskać i ile smakołyków przyrządzać jednocześnie. Mniejsze urządzenia pozwalają na przygotowanie zaledwie jednego gofra, co oczywiście znacznie wydłuży czas oczekiwania na porcję dla całej rodziny.

Gofrownica tradycyjna, czyli przeznaczona wyłącznie do przyrządzania gofrów, może przygotować przysmak o różnym kształcie. To już zależy od konkretnego modelu. Jeśli masz w domu dzieci, to dobrym pomysłem może być zainwestowanie w sprzęt z fantazyjnymi wkładami – np. w kształcie serca czy misia.

Kluczowym kryterium wyboru gofrownicy powinna być moc urządzenia. Od tego zależy stopień wypieczenia ciasta, a więc także frajda z jedzenia gofra. Takim minimum jest moc około 1300-1400 W. Zakup urządzenia o mniejszej mocy mija się z celem, bo gofry będą „gumowate” i niesmaczne.

Na to także warto zwrócić uwagę

O jakości gofrownicy świadczy materiał, z jakiego zostały wykonane płytki. Dobrym wyborem będzie urządzenie teflonowe, bo ta powłoka zapobiega przywieraniu ciasta. W najtańszych gofrownicach spotyka się płytki żeliwne – bardzo odporne na uszkodzenie, ale niestety nagminnie przypalające ciasto. Wyborem pośrednim będzie natomiast gofrownica ceramiczna.

Przed zakupem konkretnego urządzenia zwróć również uwagę na długość przewodu (im dłuższy, tym większa wygoda stosowania sprzętu), na regulację temperatury, obecność lampki sygnalizującej gotowość produktu oraz na możliwość wyjmowania płytek, co ułatwi ich czyszczenie.

Porządną gofrownicę z płytkami żeliwnymi kupisz już za 40-50 złotych. Model ceramiczny lub teflonowy będzie kosztować około 120-150 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie