Nawet dzieci wiedzą, że warzywa są źródłem witamin i innych cennych składników, dlatego powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Powszechnie uważa się przy tym, że warzywa najlepiej jest jeść na surowo, co akurat nie zawsze jest prawdą. Niektóre gatunki pełnię swojego dobra uwalniają dopiero po poddaniu ich obróbce termicznej. W naszym poradniku podpowiadamy, które warzywa należy jeść na surowo, a które lepiej będzie wcześniej ugotować.
To chyba najpopularniejsze warzywo w polskich domach, będące bardzo bogatym źródłem witaminy C oraz przede wszystkim likopenu. Aby móc jak najlepiej wykorzystać cenne składniki zawarte w pomidorach, warto poddać je obróbce termicznej i np. ugotować, a zwłaszcza usmażyć. Dlaczego? Ponieważ likopen najlepiej przyswaja się po połączeniu z tłuszczami. Dietetycy podkreślają przy tym, że zdrowsze od świeżych pomidorów są np. naturalne przeciery i sosy pomidorowe.
Uwaga!
Szczególnie trzeba unikać świeżych, ale niedojrzałych pomidorów, które zawierają dużo tomatyny – szkodliwego związku o właściwościach toksycznych.
W przypadku tego warzywa sprawa jest prosta: brokuły należy jeść na surowo. Mogą stanowić bardzo fajny i smaczny dodatek do sałatki, ale też stanowić alternatywę dla słonych i niezdrowych przekąsek. Warto wiedzieć, że najcenniejszym składnikiem brokułów jest enzym nazywany mirozynazą. Bierze on udział w procesie syntezy sulforafanu, czyli związku o potwierdzonych właściwościach antynowotworowych. Mirozynaza jest jednak niszczona w wysokiej temperaturze, dlatego zalecamy, aby porzucić nawyk każdorazowego gotowania brokułów.
Kapusta to bardzo bogate źródło błonnika, kwasu foliowego oraz beta-karotenu, dzięki czemu sprawdza się jako element diety redukcyjnej, ale może też pomóc w walce o młody wygląd. Jej regularne spożywanie jest ponadto zalecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Kapustę można jeść pod każdą postacią, ale najlepiej robić to na surowo, ponieważ warzywo niepoddane żadnej obróbce termicznej zawiera najwięcej cennych składników. Wyjątek stanowią osoby, które mają problemy z tarczycą. One powinny jak najczęściej sięgać po gotowaną kapustę, ewentualnie duszoną, która zawiera najwięcej substancji gitogennych.
Są również warzywa, których absolutnie nie należy spożywać na surowo. Mamy tutaj na myśli bakłażan oraz szpinak. Ten pierwszy zawiera solaninę, czyli związek o działaniu silnie toksycznym, który jest neutralizowany podczas obróbki termicznej. Z kolei regularne jedzenie surowego szpinaku może doprowadzić do kamicy nerkowej.