Jak wybrać chlebak do kuchni?

Mateusz Nowak
09.12.2020

Pojemnik na pieczywo o popularnej nazwie chlebak znajdziemy w większości kuchni. Bez niego trudno zadbać o chleb i bułki, które na co dzień kupujemy. Nikt nie powinien marnować jedzenia, a jednym z najczęściej wyrzucanych produktów spożywczych jest właśnie czerstwe pieczywo. Po części może być to wina nadmiernych zakupów w piekarni, ale bardzo często problem tkwi też w przechowywaniu chleba. Na co warto zwracać uwagę kupując chlebak? Zapraszamy do lektury.

Drewniany, metalowy a może plastikowy, który chlebak sprawdzi się najlepiej?

Chcąc kupić chlebak mamy do wyboru tak wiele różnych modeli, iż wcale nie jest to proste zadanie. Chlebaki występują w różnych kształtach, kolorach co pozwala dopasować je do każdego wnętrza lub wręcz przeciwnie, sprawić, iż będzie się on mocno wyróżniał np. pomarańczowym kolorem. Przechodząc do wyboru materiału, z którego wykonany jest chlebak każdy z nich ma swoje plusy. I tak wersja drewniana jest klasyczna i chętnie wybierana ze względu na swoją uniwersalność. Drewno zawsze dobrze się prezentuje, jest trwałe i ekologiczne, dzięki czemu ma swoje stałe grono zwolenników. Model z metalu sprawdzi się dla odmiany w kuchni bardzo nowoczesnej. Żywy kolor nada mu wyrazistości a wykonanie ze stale nierdzewnej zapewnia łatwe utrzymanie w czystości. Można go bez problemu przetrzeć wilgotną szmatką. Chlebak z plastiku wyróżnia się na dwa sposoby.
Po pierwsze może być przezroczysty, co daje ciekawy efekt, a poza tym jest niezwykle lekki. Jeśli mamy w domu małe dzieci, lekko otwierana pokrywa może stanowić pewną przewagę wobec wersji z drewna lub metalu.

Na co warto jeszcze zwracać uwagę kupując chlebak?

Znamy już materiały, z których powstają chlebaki. Pora zwrócić uwagę na detale, gdyż to one decydują często o naszym wyborze. Nie należy przy tym zapominać, że chlebak przede wszystkim ma być funkcjonalny, a to m.in. znaczy, że powinien spełniać potrzeby wszystkich domowników. Przykładowo rodzina z dziećmi, będzie potrzebować o wiele większego chlebaka niż tradycyjny singiel, który kupuje mało pieczywa. Pomimo że chlebak wydaje się dość mały należy zawczasu znaleźć mu stałe miejsce. Pieczywo nie lubi wilgoci ani słońca, a zatem wybór ten nie może być pozostawiony przypadkowi. Miejsce i wielkość są do pewnego stopnia determinowane posiadaną przez nas kuchnią. Pewnym rozwiązaniem mogą być tutaj chlebaki narożne, które wprawdzie dość rzadko spotykane udanie łączą pojemność z umiarkowaną ilością zajmowanego miejsca. Jak widać z powyższego tekstu, pomimo że chlebak spotkamy w niemal każdej kuchni, zakup nowego powinien być poprzedzony dłuższą chwilę na analizę naszych potrzeb.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie