Na pewno wiesz, że wśród producentów sprzętu AGD obowiązuje niepisana zasada celowego postarzania urządzeń. Nikomu nie zależy już, aby np. lodówka czy zmywarka pracowały bezawaryjnie przez 20 lat. Ba, żaden producent nie ma interesu w tym, aby naprawa urządzenia była opłacalna. Dlaczego tak jest? Znasz odpowiedź. Chodzi o zmuszenie nas do jak najczęstszej wymiany sprzętów, bo to przynosi producentom największe profity. Mimo to możesz zrobić wiele, aby wyraźnie przedłużyć „życie” swojego sprzętu kuchennego. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad.
Przeczytanie instrukcji obsługi naprawdę nie jest żadnym obciachem. Zrób to nawet w sytuacji, gdy dokładnie wiesz, jak należy obsługiwać lodówkę, zmywarkę czy mikrofalówkę. Każdy producent ma własne zalecenia, technologie i poświęcenie kilku minut na lekturę instrukcji może się na dłuższą metę opłacić.
W instrukcji znajdziesz informacje na temat prawidłowego użytkowania sprzętu. Dowiesz się z niej np., jakie są zalecenia producenta zmywarki w kwestii używania detergentów. Poznasz optymalne ustawienia lodówki, dowiesz się również, czego nie należy wrzucać do wyciskarki wolnoobrotowej.
Regularnie i dokładnie czyścisz swój sprzęt AGD? Może tylko Ci się tak wydaje? Przyjrzyj się chociażby wnętrzu tostera. Czy aby na pewno nie zostały tam jakieś przypalonego okruszki? To może wpłynąć na zaburzenie jego pracy, a tym samym na skrócenie okresu jego użytkowania.
Staraj się przynajmniej raz w tygodniu dokładnie wyczyścić wnętrze piekarnika (możesz to zrobić zwykłą sodą oczyszczoną), a lodówkę rozmrażaj nawet co miesiąc. W ten sposób nie tylko zadbasz o lepszą jakość produktów i potraw, ale też poprawisz kondycję swoich urządzeń.
Twoja zmywarka może jednorazowo umyć 12 kompletów naczyń? Nie upychaj na siłę trzynastego, bo to może bardzo źle się odbić na trwałości urządzenia. Producent przypomina, aby w mikrofalówce nie podgrzewać mięs bez przykrycia? Stosuj się do tego zalecenia, ponieważ pryskający tłuszcz może osiadać na wewnętrznych elementach urządzenia. To proste zasady, o których bardzo często zapominamy.
Na co dzień nie zauważamy, że sprzęt zaczyna gorzej pracować. Dobrym przykładem jest zmywarka. Jeśli urządzenie stało się wyjątkowo głośne, to może to świadczyć o zużyciu jakiegoś elementu. Bagatelizowanie takich sygnałów praktycznie zawsze kończy się awarią, która unieruchamia sprzęt i powoduje konieczność poniesienia wysokiego kosztu naprawy lub wręcz wymiany urządzenia.
Lepiej jest więc regularnie serwisować sprzęt AGD, bo wczesna wymiana jakiegoś elementu przywróci urządzeniu pełną sprawność.
Oczywiście nie licz na to, że współczesna lodówka czy zmywarka będzie pracować bezawaryjnie przez 20-30 lat, bo jest to technologicznie niemożliwe. Jednak wydłużenie „żywotności” urządzenia o 5-7 lat jest grą wartą świeczki.