Jak poprawnie zaprojektować oświetlenie w kuchni?

Jerzy Biernacki
20.10.2017

Gdzie jak gdzie, ale w kuchni dobre oświetlenie jest niezbędne. W końcu to właśnie w tym pomieszczeniu przygotowujemy i jemy posiłki, używamy niebezpiecznych narzędzi czy korzystamy z drogich urządzeń. Wiele osób bagatelizuje kwestię poprawnego zaprojektowania oświetlenia w kuchni, czego efektem jest utrudnione korzystanie z przestrzeni roboczej po zmroku. Jak nie popełnić błędów? Przeczytaj.

Oświetlenie główne – nie jest najważniejsze

Lampa, plafon czy listwa na środku kuchennego sufitu jest oczywiście podstawowym źródłem światła, ale na pewno nie powinno to być źródło jedyne. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku świetnie sprawdza się powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Górne światło bardzo dobrze oświetla podłogę i meble kuchenne, natomiast nie robi tego z blatami i ogólnie pojętą przestrzenią roboczą. Osoba krojąca warzywa czy robiąca sobie kanapkę po prostu zasłania światło swoim ciałem i męczy się, zamiast pracować wygodnie i bezpiecznie.

Rada

Jeśli z jakichś powodów nie możesz mieć w kuchni innego źródła światła poza oświetleniem górnym, postaw na listwę z kilkoma ruchomymi halogenami.

Oświetlenie miejscowe

Chodzi tutaj nie tylko o oświetlenie blatu (co jest niezbędne w dobrze zaprojektowanej kuchni), ale także stołu jadalnego czy barku, przy którym gospodarze i ich goście popijają wino. Te miejsca muszą być bardzo dobrze doświetlone, ponieważ to wpływa na komfort mieszkańców. Tutaj najlepiej sprawdzają się punkty świetlne w postaci np. lampek podszafkowych czy listew LED.

Ważne!

Oświetlenie miejscowe powinno być mocniejsze niż główne.

O oświetleniu miejscowym trzeba pomyśleć na etapie planowania kuchni i rozmieszczenia mebli, ponieważ niezbędne będzie doprowadzenie źródła prądu. Późniejsze przeróbki mogą być albo niemożliwe, albo nieestetyczne.

Oświetlenie estetyczne

Jego zadaniem jest wyłącznie wprowadzanie przyjemnego klimatu do kuchni, szczególnie jeśli jest ona połączona z salonem lub jadalnią. Wówczas miło jest mieć lekko oświetloną przestrzeń nad blatami, dzięki czemu pomieszczenie nie jest mroczne i prezentuje się bardzo efektownie.

W przypadku tego typu oświetlenia zdecydowanie najlepiej sprawdza się technologia LED – mogą to być taśmy lub pojedyncze punkty świetlne. Nie dość, że prezentuje się to pięknie, to jeszcze nie generuje zbyt wysokich kosztów.

Pamiętaj o powyższych zasadach projektując oświetlenie w swojej kuchni. Jest to równie ważne jak wybór mebli czy sprzętu AGD.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie