Jadalnia w małej kuchni: jak ją zaplanować?

Jerzy Biernacki
29.10.2018

Mała kuchnia może być bardzo funkcjonalna, ale pewnych przeszkód się nie przeskoczy. Ograniczona ilość miejsca praktycznie uniemożliwia połączenie funkcji kuchennej i jadalnianej. Jeśli w Twojej kuchni rzeczywiście nijak nie da się znaleźć miejsca na stół, a jednak chcesz spożywać w niej posiłki, to wcale nie jesteś w beznadziejnej sytuacji. Oto kilka praktycznych sposobów na stworzenie praktycznej jadalni w małej kuchni.

Składany blat

Jest to bardzo proste, funkcjonalne i całkiem estetyczne rozwiązanie. Blat przymocowany do ściany przy pomocy zawiasów umożliwi Ci wygodne zjedzenie posiłku, a jednocześnie nie zajmie dużo miejsca. Po złożeniu będzie umieszczony równolegle do ściany. Można go umieścić np. za drzwiami lub tuż obok rzadziej otwieranej szafki. Blat nie musi być wcale duży – do wygodnego zjedzenia posiłku w zupełności wystarczy taki o długości np. 1 metra i szerokości 50 centymetrów.

Hokery

Efektowne krzesła barowe są dostępne w niezliczonych wariantach. Świetnie pasują do wnętrz o nowoczesnym charakterze, a dodatkowo mogą od ręki rozwiązać problem braku miejsca na stół w kuchni. Odpowiednio wysoki hoker umożliwi Ci przecież wygodne siedzenie przy blacie roboczym. Owszem, trudno tutaj mówić o pełnym komforcie, jaki zapewnia duży stół, ale do szybkiego zjedzenia kanapki czy wypicia porannej kawy to powinno w zupełności wystarczyć.

Okrągły stolik

Zajmuje znacznie mniej miejsca niż kwadratowy czy prostokątny, zwłaszcza jeśli zamierzasz ustawić go nie przy ścianie, ale np. w ciągu komunikacyjnym. Dodatkowym atutem okrągłego stolika jest to, że dodaje lekkości ciasnemu pomieszczeniu, co sprawia, że mikroskopijna kuchnia może się wydawać nieco większa. Przy takim okrągłym stoliku spokojnie zjedzą dwie osoby. Do kompletu możesz kupić składane krzesła.

Wykorzystaj przestrzeń pod oknem

Zwykle znajduje się tam grzejnik, który zajmuje mnóstwo miejsca. Wiadomo, że takiej przestrzeni nie można zabudować szafkami, bo to uniemożliwiłoby swobodną dystrybucję ciepłego powietrza oraz utrudniłoby otwieranie i mycie okna. Dobrym pomysłem na zagospodarowanie takiego kącika będzie więc zaplanowanie w nim miejsca do spożywania posiłków.

Możesz np. zamówić niewielki blat przykręcony nad grzejnikiem, stanowiący przedłużenie parapetu. Fajnym rozwiązaniem może być także zastawienie grzejnika niską ławą – ten element wprowadzi do kuchni domową atmosferę, będzie łatwy w przenoszeniu i na pewno nie zajmie dużo miejsca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie