Zdecydowana większość z nas korzysta z popularnych patelni teflonowych lub ceramicznych, które są wygodne w użytkowaniu, niedrogie i bardzo łatwo dostępne – można je kupić w każdym sklepie z akcesoriami kuchennymi. Powoli zapominamy, że jeszcze do niedawna standardem były patelnie żeliwne, które dziś stanowią awangardę i częściej można je znaleźć w restauracjach niż w prywatnych domach. Tymczasem patelnia żeliwna ma kilka ważnych zalet, które warto wziąć pod uwagę na etapie zakupu nowego naczynia.
Jeśli masz już dość konieczności częstej wymiany patelni teflonowej, która w normalnym użytkowaniu „wytrzymuje” około 2 lata, to zdecydowanie weź pod uwagę właśnie model z żeliwa. Żeliwna patelnia jest praktycznie niezniszczalna i nie da się jej uszkodzić w trakcie gotowania domowych obiadów (no chyba, że ktoś bardzo tego chce).
Mało tego: żeliwo z wiekiem zyskuje na jakości. Kilkuletnia patelnia żeliwna o wiele lepiej nadaje się do smażenia produktów niż nowa. Śmiało można więc zaryzykować stwierdzenie, że inwestując w porządną patelnię z żeliwa, fundujesz sobie świetne akcesorium kuchenne na co najmniej dekadę.
Dużym atutem patelni z żeliwa jest to, że nie trzeba się z nią ostrożnie obchodzić, używać drewnianych łopatek i myć przy pomocy delikatnych detergentów. Śmiało możesz sięgnąć nawet po klasyczną gąbkę drucianą, by pozbyć się silnych zabrudzeń. Patelni na pewno nic się nie stanie.
Patelnia żeliwna jest wykonana z naturalnego materiału. Brak warstwy teflonowej może oczywiście utrudniać smażenie niedoświadczonym osobom, ale na dłuższą metę przynosi to same zalety. Po pierwsze: teflon szybko się wypala i jeśli patelnia nie zostanie w porę wymieniona, to smażenie na niej będzie niebezpieczne dla zdrowia. Po drugie: do produkcji patelni żeliwnej nie używa się żadnych związków chemicznych, które mogłyby przenikać do jedzenia.
Nieprzypadkowo mistrzowie kuchni pozostają wierni patelniom żeliwnym. Choć ich rozgrzanie zajmuje sporo czasu, to ciepło rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni patelni – zyskuje na tym jakość np. mięsa. Jeśli będziesz pilnować, by produkty się nie przypaliły, to przekonasz się, że patelnia żeliwna pozwoli Ci osiągnąć znacznie wyższy poziom kulinarnego rzemiosła.
Wbrew obiegowej opinii patelnie żeliwne mogą być stosowane na płytach indukcyjnych, nadają się też do piekarnika. Właściwie jedyną ich wadą jest znaczny ciężar, co może stanowić przeszkodę dla filigranowej gospodyni.