Zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Andrzej Winnicki
31.01.2023

Zakup mieszkania to trudna i odpowiedzialna decyzja — od tego, jaką nieruchomość wybierzesz, zależeć będzie komfort codziennego życia jej mieszkańców. Zanim jednak przystąpisz do decydowania o liczbie pokojów czy lokalizacji, określ, czy lokalu będziesz szukać na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Czego dotyczą jednak oba te pojęcia i czym w zasadzie się od siebie różnią? Na którym z rynków lepiej szukać mieszkania? Podpowiadamy!

Rynek wtórny — charakterystyka

Z rynkiem wtórnym mamy do czynienia wtedy, gdy sprzedawane mieszkanie już wcześniej miało lokatorów. Takie lokale zwykle liczą sobie trochę lat i znajdują się w nich różnego rodzaju widoczne ślady użytkowania. Rynek wtórny jest bardzo zróżnicowany pod kątem cen, jednak do kosztu zakupu nieruchomości często należy także doliczyć koszty gruntownego remontu. Oglądając mieszkanie, często trudno ocenić, jaki powinien być zakres zmian, które należy wprowadzić w przestrzeni lokalu, zanim w nim zamieszkamy. Nabywając lokal, należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości.

Rynek pierwotny — cechy

Rynek pierwotny to pojęcie używane w stosunku do rynku mieszkań nowych, w których nie zamieszkiwali jeszcze żadni lokatorowie. Nieruchomości te najczęściej pozyskuje się od podmiotu, który je wybudował, a więc dewelopera. Lokale z rynku pierwotnego można kupować jeszcze zanim zostaną wybudowane. Umowa deweloperska zawierana między podmiotem wznoszącym obiekt a kupującymi zobowiązuje obie strony do wywiązania się ze swojej części zobowiązać. Kupujący musi wnieść zapłatę w odpowiedniej kwocie, a sprzedający — odstąpić nabywcy prawo własności do lokalu.

Mieszkania z rynku pierwotnego zakupione od wiarygodnego, rzetelnego dewelopera to niezwykle wygodna opcja, która pozwala nabywcom mieć pewność co do doskonałego stanu wybudowanego obiektu. Kupujący mogą także mieć wpływ na proces wykańczania mieszkania. Rynek pierwotny obfituje w nowoczesne, niezwykle funkcjonalne obiekty, zgodne z potrzebami współczesnych mieszkańców. W budowanych przez deweloperów osiedlach nie brak energooszczędnych rozwiązań, placów zabaw dla najmłodszych, komórek lokatorskich czy podziemnych miejsc parkingowych.

O czym pamiętać, kupując mieszkanie?

Zakupowi pierwszego mieszkania często towarzyszy ekscytacja i wielkie nadzieje, jakie wiążemy z tym przedsięwzięciem. Chęć wejścia w posiadanie własnego lokum nie powinna jednak przysłaniać nam racjonalnego oglądu — przed podpisaniem umowy z właścicielem, powinniśmy dokładnie zapoznać się z przedstawianą nam ofertą i upewnić się, że mamy do czynienia z rzetelnym, wiarygodnym podmiotem.

Upewnij się także, że lokalizacja obiektu odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli zależy Ci na maksymalnej bliskości wszelkich niezbędnych lokacji i nie przeszkadza Ci nieustający zgiełk, zamieszkanie w centrum miasta to opcja dla Ciebie. Jeśli jednak pragniesz spokoju, a przy tym nie chcesz rezygnować z łatwego dostępu do punktów handlowych i usługowych, sprawdź na przykład mieszkania w Siechnicach — lokale położone spokojnym, ale wygodnym do życia mieście zaraz w pobliżu stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie