Sposoby na sfinansowanie zakupu pompy ciepła

Krzysztof Jagielski
11.01.2023

Pompy ciepła to urządzenia, które zyskują na popularności począwszy od drugiej połowy 2021 roku. Już w tym czasie mieliśmy do czynienia z pierwszą falą podwyżek cen gazu, co zaczęło skutecznie motywować właścicieli domów do poszukiwania alternatywnego źródła ogrzewania. Alternatywą pierwszego wyboru okazała się być właśnie pompa ciepła powietrzna, która pracuje szczególnie efektywnie w budynkach nowoczesnych, charakteryzujących się bardzo dobrą izolacją termiczną i stosunkowo niskim zapotrzebowaniem na ciepło.

Popularność pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które zyskują na popularności począwszy od drugiej połowy 2021 roku. Już w tym czasie mieliśmy do czynienia z pierwszą falą podwyżek cen gazu, co zaczęło skutecznie motywować właścicieli domów do poszukiwania alternatywnego źródła ogrzewania. Alternatywą pierwszego wyboru okazała się być właśnie pompa ciepła powietrzna, która pracuje szczególnie efektywnie w budynkach nowoczesnych, charakteryzujących się bardzo dobrą izolacją termiczną i stosunkowo niskim zapotrzebowaniem na ciepło.

Rozwój rynku pomp ciepła przyśpieszył jeszcze bardziej w wyniku kryzysu energetycznego z 2022 roku, wywołanego przez rosyjską inwazję na Ukrainę. W wyniku nałożenia całkowitego lub częściowego zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych przez kraje europejskie, koszt ogrzewania budynków w sezonie jesienno-zimowym znacznie się zwiększył. Nawet biorąc pod uwagę ochronę taryfową odbiorców indywidualnych, dopłaty rządowe, a także zamrożenie cen gazu i energii elektrycznej, koszt ogrzewania w sezonie 2022/2023 może być w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent wyższy, niż w sezonie ubiegłym.

Powoduje to, że decyzje o zmianie źródła ciepła zaczynają podejmować nie tylko osoby budujące nowy dom, ale również właściciele już istniejących budynków. Wraz z decyzją o modernizacji pojawiają się dylematy dotyczące sposobów finansowania inwestycji.

Programy dofinansowań

Czyste Powietrze

Jednym z najpopularniejszych sposobów na realizację inwestycji jest dofinansowanie do pomp ciepła. Najpopularniejsze programy dofinansowań są realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez Fundusz Modernizacyjny. Program realizowany przez pierwszą z wymienionych instytucji nosi nazwę “Czyste Powietrze”. Materiały publikowane na stronie internetowej programu informują, że źródła ciepła o których sfinansowanie starają się uczestnicy odnoszą się do pomp ciepła w ponad 62% wszystkich przypadków wniosków z 2022 roku.

Organizator programu informuje również, że zawarto już blisko 470 tysięcy umów o dofinansowanie, a ich łączna wartość wynosi na koniec 2022 roku ponad 4 miliardy złotych. Program “Czyste Powietrze” jest skierowany do właścicieli już istniejących budynków, którzy decydują się na wymianę źródła ciepła i rezygnują z używania emisyjnego źródła ogrzewania np. pieca opalanego paliwem stałym. Poza samą wymianą pieca, inwestycja finansowana z tego programu może być rozszerzona o termomodernizację budynku, polegającą np. na wymianie okien i drzwi lub dociepleniu ścian zewnętrznych.

Program “Czyste Powietrze” promuje rozwiązania całkowicie bezemisyjnie. Największe pakiety wsparcia finansowego są przewidziane do osób, które decydują się na montaż zestawu pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób inwestor staje się właścicielem bezemisyjnego systemu ogrzewania, który właściwie nie generuje żadnych kosztów eksploatacyjnych. Energia elektryczna potrzebna do zasilania pompy ciepła jest produkowana w całości przez panele fotowoltaiczne.

Począwszy od 2023 roku, kwoty wsparcia możliwe do uzyskania w ramach programu zostały zwiększone aż do 135 tysięcy złotych. Taka kwota jest natomiast dostępna dla gospodarstw domowych, w których dochód w przeliczeniu na mieszkańca nie przekracza 1090 złotych w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 1526 złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Moje Ciepło

Pompa ciepła gruntowa może zostać częściowo sfinansowana również poprzez program “Moje Ciepło” realizowany ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Program obejmuje też urządzenie korzystające z wymiennika powietrznego. “Moje Ciepło” nie jest programem tak popularnym, jak “Czyste Powietrze”. Ma na to wpływ dużo niższa maksymalna kwota wsparcia. Wynosi ona w tym przypadku do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji (lub 45% w przypadku gdy posiadasz Kartę Dużej Rodziny), ale nie więcej niż:

  • 21 tysięcy złotych w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła
  • 7 tysięcy złotych w przypadku montaży powietrznej pompy ciepła

Sporą przewagą programu “Moje Ciepło” jest łatwość składania wniosku i prostota rozliczeń. Dzięki temu pieniądze, które wyłożysz na realizację inwestycji wrócą do Ciebie w stosunkowo krótkim czasie.

Kredyt lub pożyczka

Pomimo tego, że część programów dofinansowań ma możliwość tzw. prefinansowania, tj. wypłacenia środków jeszcze przed realizacją przedsięwzięcia, to niestety podejmując się inwestycji będziesz musiał dysponować określoną pulą środków. Podpisanie umowy z częścią wykonawców będzie uwarunkowane wpłaceniem zaliczki. Część wykonawców może nie spełniać zaś rządowych kryteriów dot. prefinansowania.

Jeżeli nie posiadasz swoich środków, które będziesz mógł wyłożyć na starcie, to jedynym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu lub skorzystanie z pożyczki. Podejmując tą decyzję warto zwrócić uwagę na warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania. Bardzo możliwe bowiem, że będziesz chciał spłacić raty wcześniej niż będzie to wynikało z harmonogramu, posługując się w tym celu wypłaconym po etapie realizacji inwestycji dofinansowaniem.

Wybierając bank lub firmę pożyczkową, która udzieli nam finansowania warto przeanalizować oferty pod kątem warunków dot. finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Część instytucji organizuje okresowe promocje dotyczące finansowania właśnie tego rodzaju przedsięwzięć i traktuje preferencyjnie inicjatywy związane z ogólnorozumianą tematyką ochrony środowiska.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie