Jakie rodzaje róży warto zasadzić w ogrodzie?

Marek Szydełko
12.12.2022

Ogród to wyjątkowe miejsce w domu, w którym spędzamy sporo czasu zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Aby stworzyć na jego terenie miejsce przyjazne relaksowi i odpoczynkowi, warto zadbać o roślinność, a w szczególności o kwiaty, które w okresie kwitnienia nadadzą ogrodowi jeszcze wspanialszych walorów dekoracyjnych. Kwiatami, które od wieków cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, są róże. Oto 4 wyjątkowe odmiany róż, na które szczególnie warto postawić urządzając przydomowy ogród!

Róże wielkokwiatowe i róże wielokwiatowe

Roże wielkokwiatowe są uznawane za najszlachetniejszą, najbardziej dekoracyjną odmianę tych pięknych kwiatów. Charakteryzują się dużymi, pełnymi kwiatami o klasycznym kształcie i budowie. Kwiaty zawiązują się pojedynczo na wysokich, sztywnych i wzniesionych ku górze pędach. Róże wielokwiatowe posiadają krzaczasty, wzniesiony pokrój i tworzą wysokie, smukłe pędy. Ich wysokość może sięgać do nawet 120 cm. Są to kwiaty o dość dużych wymaganiach w zakresie miejsca zasadzenia oraz pielęgnacji. Wysiłek włożony w ich hodowlę wynagradzają jednak swoimi niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi.

Gatunkiem, który ma z kolei dużo mniejsze wymagania i przez to świetnie sprawdza się w przydomowych ogródkach, są natomiast róże wielokwiatowe. Ich kwiaty są mniejsze, o długim okresie kwitnienia, a same róże wielokwiatowe bardzo odporne na mróz oraz mało podatne na szkodniki i choroby. W ogrodzie świetnie prezentują się obsadzone nimi rabaty, ścieżki oraz trawniki. Róże wielokwiatowe są często wykorzystywane także do tworzenia efektownych kompozycji ogrodowych z innymi roślinami. Występują w wielu kolorach, przez co dają szerokie pole do popisu w zakresie tworzenia za ich pomocą ciekawych i unikalnych kompozycji kwiatowych.

Róże pnące i róże pomarszczone

Róże pnące zdecydowanie najlepiej rosną i rozwijają się na żyznym podłożu. Wymagają raczej dobrze nasłonecznionego stanowiska oraz odpowiedniego przygotowania na zimę (okrycia). Ich zaletą jest natomiast obfite kwitnienie, przez co przepięknie prezentują się zwłaszcza zasadzone przy altanach, pergolach, a także na ogrodzeniach i ścianach budynków. Róże pnące, jak sama ich nazwa wskazuje, pną się ku górze, osiągając wysokość do 1,5 metra. Nie posiadają organów czepnych, lecz zaczepiają się o podpory za pomocą kolców. Wyróżniamy dwie odmiany róż pnących – Climbers, czyli róże o wiotkich pędach oraz Ramblers, czyli róże o pędach sztywnych. Odmiany Ramblers mają mniejsze kwiaty, ale za to kwitną bardziej obficie.

Czwartą odmianą róż, na którą warto zwrócić uwagę, planując zasadzenie w swoim ogrodzie wyjątkowych róż, są róże pomarszczone. Sadzonki róży pomarszczonej mają bardzo małe wymagania – świetnie rozwijają się na słabych glebach oraz bardzo dobrze znoszą zimowe mrozy. Słyną z intensywnego zapachu, a ich owoce świetnie nadają się na domowe przetwory. Sadzonki róży pomarszczonej pochodzą z Azji i dorastają do nawet 2 metrów wysokości. Można za ich pomocą tworzyć przepiękne żywopłoty, a także obsadzać za ich pomocą większe obszary w ogrodzie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie