Gdzie warto stosować włączniki dotykowe?

Andrzej Winnicki
01.06.2023

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele niezwykle oryginalnych akcesoriów elektrycznych, które można wykorzystać we własnym domu. Doskonałym przykładem takich akcesoriów są włączniki podświetlane i dotykowe. Włącznik podświetlany jest wyposażony w niewielką diodę, dzięki czemu widać go w ciemnościach. Włącznik dotykowy 230V ma natomiast formę szklanego panelu, który wystarczy delikatnie dotknąć, by uruchomić podłączone do niego źródło światła.

Co to są włączniki dotykowe?

W odróżnieniu od tradycyjnych włączników przyciskowych, które uruchamiają lub wyłączają źródło światła poprzez kliknięcie, za co odpowiada sprawdzony, niezwykle prosty układ mechaniczny, we włącznikach dotykowych 230V zwykle stosowany jest układ elektroniczny. Najczęściej tego typu układy bazują na wykorzystaniu technologii pojemnościowej. Gdy dotykamy szklaną powierzchnię włącznika, urządzenie rejestruje zmianę pojemności elektrycznej i tym samym uruchamia lub dezaktywuje podłączone do niego źródło światła.

Włącznik dotykowy 230V zwykle ma formę szklanego panelu, który po zastosowaniu odpowiedniego rodzaju ramki podtynkowej niemal licuje się z powierzchnią ściany. Do jego obsługi wystarczy muśnięcie palca, w związku z czym tego typu włączniki są w zasadzie bezgłośne. 

Zastosowania szklanych włączników dotykowych

Jeszcze do niedawna, ze względu na wysoką cenę, dotykowe włączniki światła stosowane były wyłącznie w luksusowych lokalach charakteryzujących się nowoczesną aranżacją wnętrza. Współcześnie tego typu akcesoria są już znacznie tańsze, w związku z czym, z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w typowych zastosowaniach mieszkalnych, jako alternatywa dla tradycyjnych włączników przyciskowych.

Najlepiej prezentują się w nowoczesnych aranżacjach, w których dominują takie materiały jak szkło, kamień i metal. Co warte podkreślenia, podobnie jak przyciskowy włącznik podświetlany, również włącznik dotykowy 230V może być wyposażony w podświetlenie. W tym przypadku nie ma jednak wyszczególnionego miejsca na diodę. Na szklanym panelu świeci się określony kształt, na przykład niewielkie kółko. Kolor podświetlenia zależy od opcji zapewnianych przez producenta i w niektórych modelach włączników może być zmieniany.

Szklanych włączników dotykowych światła używa się jako zamienników dla tradycyjnych włączników przyciskowych wszędzie tam, gdzie styl aranżacji wnętrza skłania do ich zastosowania. Takie włączniki najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie, z dużą ilością elementów szklanych, kamiennych i metalowych, zwłaszcza o lustrzanej powierzchni. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie