Co warto wiedzieć o ścianach przeciwpożarowych?

Krzysztof Jagielski
06.02.2023

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, czym są właściwie ścianki przeciwpożarowe. Tymczasem, pełnią one bardzo ważną funkcję w budynkach. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Przede wszystkim, należałoby mieć świadomość tego, jakie normy powinny spełniać ściany oddzielenia przeciwpożarowego. Warto byłoby też zdawać sobie sprawę z tego, jaka powinna być ich odporność.

Czym są ściany przeciwpożarowe?

Ścianki przeciwpożarowe to nic innego jak pewien rodzaj zabezpieczenia, który jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku ściśle uregulowano kwestie dotyczące stawiania takich ścian w poszczególnych budynkach. Ściany oddzielenia przeciwpożarowego powinny znajdować się w zdecydowanej większości takich budynków jak bloki mieszkalne, hale magazynowe czy produkcyjne. Są one szczególnie ważnym zabezpieczeniem w budynkach, które są wyższe niż trzy kondygnacje. Jeżeli chodzi o osobę, która odpowiada za dokonanie właściwego podziału budynku za strefy pożarowe, jest nim autor projektu budowlanego.

Jaka jest zaś funkcja ścianek przeciwpożarowych? Otóż przede wszystkim wydzielają one strefy pożarowe w konkretnym budynku. Nietrudno zgadnąć, że dzięki temu ogień nie rozprzestrzenia się aż tak szybko, jak ma to miejsce w budynkach pozbawionych ścian przeciwpożarowych. Jeżeli pożar ugaszony zostanie w stosunkowo krótkim czasie, ryzyko powstania dużych zniszczeń będzie niewielkie. 

Jakie wymagania musi spełniać ściana oddzielenia przeciwpożarowego?

Ściana oddzielenia przeciwpożarowego musi spełniać określone prawem warunki techniczne. Przede wszystkim, powinny posiadać odpowiednią klasę ogniową, określaną mianem REI. Litera "R" oznacza w tym skrócie nośność ogniową, litera "E" szczelność ogniową, natomiast pod literą "I" kryje się izolacyjność ogniowa. Niesamowicie istotne jest to, aby ścianki przeciwpożarowe wykonane zostały z materiałów, które są niepalne. Mogą być to chociażby bloczki betonu komórkowego.

Zgodnie z normami unijnymi, ściana wykonana ze wspomnianego materiału nie powinna się stopić w razie pożaru przez co najmniej cztery godziny. Warunek jest jednak jeden: jej grubość musi wynosić co najmniej osiemnaście centymetrów. Niedopuszczalne jest pokrycie ściany oddzielenia przeciwpożarowego materiałem takim jak na przykład boazeria czy styropian. Są to bowiem materiały wyjątkowo łatwopalne. Poza tym, autor projektu konkretnego budynku jest odpowiedzialny także za wprowadzenie innego rodzaju zabezpieczeń przeciwpożarowych. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie