Zamiana mieszkania – poznaj najważniejsze formalności

Remigisz Szulc
26.02.2018

Wertując portale ogłoszeniowe coraz częściej można się natknąć na oferty zamiany mieszkań. Regularnie pojawiają się też one na przystankach i klatkach schodowych. Wielu osobom takie rozwiązanie wydaje się być szaleństwem, ale to nie do końca prawda. Zamiana mieszkania może być bardzo dobrym pomysłem, także z punktu widzenia kosztów całej operacji. Z jakimi formalnościami wiąże się ten krok? Dowiesz się z naszego poradnika.

Przeniesienie własności

Od razu podkreślmy jeden bardzo istotny fakt: o zamianie warto myśleć jedynie wtedy, gdy oba lokale są własnościowe. Taka operacja będzie najmniej skomplikowana i po prostu najbezpieczniejsza dla każdej ze stron. W takiej sytuacji niezbędne będzie przeniesienie własności jednego mieszkania na nowego właściciela i odwrotnie. Wszystkimi formalnościami zajmie się notariusz.

Podstawowym dokumentem, którego będzie wymagać kancelaria notarialna, jest odpis z księgi wieczystej obu nieruchomości. W akcie notarialnym znajdzie się adnotacja o przeniesieniu prawa własności. Procedura jest dość prosta, dobrze rozpoznana przez notariuszy i dzięki temu nie trwa długo.

Kwestia podatku

Jakiekolwiek transakcje związane z nieruchomościami podlegają oczywiście opodatkowaniu (poza nielicznymi wyjątkami). W przypadku zamiany będzie tak samo. Tutaj jednak pojawia się istotna korzyść dla obu stron. Otóż podatek jest naliczany wyłącznie od różnicy, jaka występuje pomiędzy wartościami obu nieruchomości.

Przykładowo: Jan Kowalski i Anna Nowak zdecydowali się na zamianę mieszkań. Lokal Kowalskiego jest wart 150 tysięcy złotych, a mieszkanie Nowak 140 tysięcy złotych. Podatek od czynności cywilnoprawnych zostanie więc naliczony od kwoty 10 tysięcy złotych.

Obie strony mogą się oczywiście umówić, że oszacują cenę swoich nieruchomości na identycznym poziomie. Trzeba tutaj jednak uważać, ponieważ rażące zaniżenie ceny lokalu na pewno nie ujdzie uwadze organów skarbowych – może także zostać zakwestionowane przez notariusza.

Czy to dobry pomysł?

Zamiana mieszkania na pewno jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zarobić na swojej nieruchomości, ale z różnych przyczyn zamierzają zmienić miejsce zamieszkania, chociażby na cichsze czy tańsze w utrzymaniu.

Często na taki krok decydują się ludzie starsi, którzy zostali sami w dużym mieszkaniu i wolą zamieszkać w kawalerce. Jeśli znajdą młode małżeństwo posiadające taki lokal, to zamiana z pewnością będzie korzystna dla obu stron. Jest to rozwiązanie szybsze, mniej kłopotliwe i tańsze, niż szukanie nabywcy, a następnie zakup nowego mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie