Zakup domu w stanie surowym otwartym: na co zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
25.11.2020

Wybudowanie domu do etapu stanu surowego otwartego pochłania mnóstwo pieniędzy i nerwów, nie wspominając już o czasie. Nic dziwnego, że wiele osób planujących przeprowadzkę do domu nie chce tego wszystkiego przeżywać i preferuje zakup już gotowego budynku, do samodzielnego wykończenia. To ciekawa opcja, ale tylko pod warunkiem, że do transakcji podejdzie się w sposób ostrożny, zwracając uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jakich? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Swoboda aranżacji

Na pewno warto zacząć od sprawdzenia, czy obecny układ domu w ogóle nam odpowiada. Jeśli nie do końca, to nie trzeba wcale od razu odrzucać pomysłu zakupu tej konkretnej nieruchomości. Sprawdzamy natomiast, na ile konstrukcja budynku pozwoli nam wprowadzić preferowane zmiany aranżacyjne – chodzi tutaj przede wszystkim o ściany nośne, których z zasady nie powinno się wyburzać (choć na tym etapie jest to jak najbardziej wykonalne).

Jakość użytych materiałów budowlanych

Zakup domu w stanie surowym otwartym ma tę zaletę, że możemy dość łatwo ocenić jakość wykonania budynku oraz użytych do tego materiałów. Sprzedający nie ukrył ich pod warstwą ocieplenia czy tynkami. Warto zatem zweryfikować, z czego zostały wykonane ściany, czy więźba to prefabrykat, a może została zamówiona w lokalnym tartaku, czy dach jest deskowany czy może jednak użyto folii paroprzepuszczalnej etc. To dużo powie nam na temat domu i pozwoli ocenić opłacalność zakupu w oczekiwanej przez sprzedającego cenie.

Zgodność z projektem

Na pewno na etapie weryfikowania dokumentacji należy wiele uwagi poświęcić temu, czy budynek rzeczywiście został zrealizowany zgodnie z pierwotnym projektem. Jeśli gołym okiem widać, że sprzedający wprowadził jakieś zmiany, to trzeba sprawdzić, czy zostały one zatwierdzone przez projektanta (dotyczy to zmian istotnych, jak np. przeniesienie okna). Wszelkie zmiany wprowadzone „na dziko” mogą świadczyć o tym, że sprzedający niezbyt poważnie podszedł do tematu budowy domu. Nie wiadomo też, na jakie zmiany mógł się zdecydować na etapie np. wykonywania fundamentu.

Wpisy w dzienniku budowy

Sprzedający powinien udostępnić zainteresowanym klientom dziennik budowy z wpisami dokonanymi przez kierownika budowy. Sprawdzamy, czy kierownik rzeczywiście potwierdził prawidłowość realizacji najważniejszych prac, jak zbrojenie ław fundamentowych, wykonanie kominów czy więźby dachowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie