Zadłużone mieszkanie w spadku – kukułcze jajo?

Jerzy Biernacki
06.11.2017

Informacja o otrzymaniu spadku zwykle jest powodem do radości, choć może być z tym bardzo różnie. Niestety, ale spadkodawcy przed śmiercią nie zawsze zdążą wyprostować swoje sprawy finansowe, w efekcie czego mogą przekazać spadkobiercom bardzo ryzykowne „prezenty”. Klasycznym przykładem jest zadłużone mieszkanie. Z czym wiąże się przyjęcie takiego spadku? Czy można go nie przyjąć? Przeczytaj.

Dokładna analiza

Przed przyjęciem jakiegokolwiek spadku, a już na pewno tak wartościowego, niezbędne jest dokładne zbadanie jest sytuacji prawnej. Informacja o zadłużeniu lub wszczętym postępowaniu egzekucyjnym musi znaleźć się w księdze wieczystej mieszkania. Jeśli takich szczegółów w niej nie ma, można przyjąć, że mieszkanie jest wolne od zadłużenia.

Pamiętaj

Zadłużenie mogło jednak powstać np. we wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni – tam też warto wszystko sprawdzić.

Jeśli okaże się, że mieszkanie jednak jest zadłużone, należy dokładnie ocenić, czy wartość nieruchomości przekracza sumę zadłużenia. Tutaj ważna rada: nie kieruj się cenami rynkowymi. Mieszkanie może być w złym stanie technicznym, co oznacza, że po przyjęciu spadku czekać Cię będą kolejne wydatki związane z doprowadzeniem lokalu do stanu umożliwiającego jego sprzedaż.

Decydując się na przyjęcie mieszkania obciążonego hipoteką musisz wiedzieć, że wraz ze śmiercią spadkodawcy jego umowa z bankiem przestała obowiązywać. Oznacza to, że teraz to Ty musisz spłacić dług. Wówczas jak najszybciej skontaktuj się z bankiem i zapytaj o możliwość kontynuowania spłaty kredytu na dotychczasowych zasadach.

A co, jeśli mieszkanie jest ruderą, poziom zadłużenia jest absurdalnie wręcz wysoki i zwyczajnie nie opłaca się przyjmować takiego „prezentu”? W takiej sytuacji najrozsądniej będzie po prostu odmówić przyjęcia spadku. Z czym to się wiąże?

Masz prawo zrezygnować ze spadku

Spadkobierca zawsze ma do wyboru trzy drogi:

  • Przyjęcie spadku bez ograniczeń,
  • Przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi – tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza,
  • Odmowa przyjęcia spadku.

Jeśli zdecydujesz się odmówić przyjęcia spadku, a dodatkowo nie znajdą się inni chętni spadkobiercy, mieszkanie zostanie przejęte przez gminę w formule przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza. Ty natomiast bezpowrotnie stracisz prawa do tego majątku.

Decyzja o przyjęciu lub nieprzyjęciu spadku w postaci zadłużonego mieszkania jest bardzo odpowiedzialna, dlatego dokładnie ją przemyśl i nie ulegaj emocjom. Czasami lepiej jest zrezygnować z potencjalnie świetnego prezentu, ale dzięki temu uniknąć poważnych problemów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie