Produkcja solidnego rusztowania od A do Z, czyli jak przebiega

Piotr Kowalczyk
27.06.2019

Rusztowania są wykorzystywane w wielu pracach budowlanych, dlatego powinny być one wykonane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie warunki atmosferyczne. Również duże znaczenie ma opracowanie dokumentacji, wszak ona także w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo. Zatem jak przebiega produkcja solidnego rusztowania od A do Z?

Opracowanie dokumentacji technicznej rusztowania

Jednym z pierwszych i niezwykle istotnych etapów całego procesu, jakim jest produkcja rusztowań, powinno być przygotowanie opracowania całej dokumentacji technicznej. Na ogół do rusztowań o typowym kształcie wykonuje się jedną dokumentację techniczną, która dotyczy konstrukcji, użytych materiałów, sposobu montowania, a także stosowanych zabezpieczeń. Z takiej dokumentacji technicznej należy korzystać zarówno w czasie rozkładania rusztowań, jak i ich składania. Jeżeli mamy do czynienia z rusztowaniami nietypowymi konieczne jest wykonanie indywidualnego projektu technicznego, co również powoduje, że cena zarówno samego projektu, jak i rusztowania jest zdecydowanie wyższa, gdyż dodatkowo trzeba obliczyć konstrukcję statyczno-wytrzymałościową, a także zawrzeć informację bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. 

Wybór elementów do produkcji rusztowań 

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich elementów do produkcji rusztowań. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom niezbędny jest ich dobry stan techniczny, wszak będą one wielokrotnie używane, a często i niepoprawnie magazynowane, dlatego należy wykorzystywać tylko i wyłącznie materiały, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale są jednocześnie mrozoodporne i odporne na promieniowanie UV. Duże znaczenie mają również kształty i wymiary, które podlegają weryfikacji przez wykwalifikowanych pracowników zajmujących się sprawdzeniem ich stanu technicznego. 

Systemy rusztowań i zastosowanie złączeń

Każde rusztowanie powinno mieć zastosowany odpowiedni system. Podczas produkcji w żadnym stopniu nie należy mieszać elementów rusztowania, gdyż w znaczący sposób zmniejsza to bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na rodzaj złączy, które powinny posiadać atesty i materiał, z którego są wykonane. Należy dokonywać przeglądu elementów i oceniać ich stan techniczny na podstawie wizualnej oceny kształtów, a także dokładnie sprawdzić czy nie występują spękania elementów, gdyż jeżeli takie się zauważy, powinny być natychmiastowo odrzucone. Warto także pamiętać jak duże znaczenie mają obliczenia dotyczące przeciążeń. Aby zapobiec uplastycznieniu materiału należy sprawdzać je pod kątem wytrzymałości i dokonywać oceny wizualnej, co także wpływa na bezpieczeństwo wykonywanych prac. 

Montaż rusztowania po wykonaniu poszczególnych elementów w procesie produkcji 

Na samym końcu istotne znaczenie ma kontrola jakości rusztowania. Dlatego ostatnim etapem przed dystrybucją jest złożenie całego rusztowania, by dokonać sprawdzenia czy wszystkie elementy do  siebie pasują i są właściwie wykonane. Tutaj należy skontrolować zachowanie pionowości, ponadto sposób połączeń, a także zastosowanie złączeń i zawleczek. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest stężenie konstrukcji, jak również sprawdzenie wytrzymałości pomostów zabezpieczających czy też siatek. Dokładność wykonania wszelkiego rodzaju pomiarów i prawidłowe ustawienie na podkładkach musi być dokładnie sprawdzane przed komisyjnym oddaniem rusztowania do użytkowania. Trzeba także pamiętać, że według przepisów BHP każda kotwa powinna przenieść siłę wyrywającą 2,5 kN. Sprawdzania dokonuje się za pomocą odpowiednich narzędzi. Trzeba jednak wiedzieć, że narażenie kotwy na takie obciążenia powoduje jej osłabienie, dlatego po testach kotwa zostaje wymieniona. Duża nośność materiałów także wpływa na bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Należy także pamiętać o tym, aby podczas montażu stosować się do projektów. Szczególne znacznie ma to w przypadku osi konstrukcji, gdyż wszelkiego rodzaju uchylenia powodują zmniejszenie nośności. 

Produkcja każdego rusztowania jest procesem wieloetapowym i po jej wykonaniu należy dokonać eksploatacji rusztowania zgodnie z przepisami BHP. Należy także pamiętać, aby w dokumentacji technicznej zawarte było dokonywanie przeglądów rusztowań.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie