Powody, dla których warto zainwestować w klimatyzację w domu

Mateusz Nowak
22.09.2020

Klimatyzacja powoli przestaje być traktowana w kategorii luksusu. Obserwujemy wręcz odwrotną sytuację – coraz więcej osób uznaje ją za niezbędne wyposażenie domu. Trudno się temu dziwić, skoro w Polsce mamy coraz dłuższe i bardziej uciążliwe fale upałów, a prawdziwe zimy są tylko wspomnieniem. Jeśli rozważasz zainwestowanie w klimatyzację w domu i potrzebujesz argumentów, które utwierdzą Cię w tej decyzji, to znajdziesz je w naszym poradniku.

Niski koszt

Koszt zakupu i montażu klimatyzatora do domu nie jest dziś tak wysoki, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie sensowne urządzenie o mocy 3,5 kW (wystarczające do schłodzenia powierzchni około 30 metrów kwadratowych) wynosi mniej niż 1700 złotych brutto. Oczywiście klimatyzator najlepiej jest kupić pod koniec sezonu, kiedy ceny drastycznie spadają – dobrym momentem jest początek września.

Rada

Pamiętajmy, że przepisy wymuszają, aby kupić klimatyzator wraz z usługą montażu – trzeba mieć specjalne uprawnienia gazowe.

Możliwość korzystania z klimatyzacji przez większą część roku

W Polsce obserwujemy niepokojące zmiany klimatyczne, które objawiają się nie tylko gorącym i suchym latem, ale też bardzo łagodną zimą. W wielu regionach kraju od kilku lat nie notowano opadów śniegu. Efekt jest taki, że śmiało można korzystać z klimatyzatora nie tylko do chłodzenia, ale też dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, czyli w praktyce w kwietniu i maju oraz od września nawet do listopada.

Gwarantowany komfort

Nic tak nie podnosi komfortu mieszkania, jak właśnie klimatyzacja, która pozwala błyskawicznie osiągnąć pożądaną temperaturę. Jeśli tylko możesz sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia, to nie ma żadnego powodu, dla którego miałbyś się męczyć – wraz z rodziną – w dusznym i nagrzanym do granic możliwości mieszkaniu lub domu.

Rozsądne koszty eksploatacji

Nowoczesne klimatyzatory osiągają bardzo wysoką sprawność, dzięki czemu wcale nie zużywają tak dużo energii, jak się powszechnie uważa. Standardem są dziś urządzenia oferujące COP (współczynnik efektywności energetycznej) na poziomie 4 i powyżej. De facto więc klimatyzator w niczym nie ustępuje powietrznej pompie ciepła, która przecież uchodzi za bardzo ekonomiczne źródło.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie