Wybierając projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, warto zwrócić szczególną uwagę na zabudowę dachu. Ten element jest szczególnie kosztowny w budowie, a ogromny wpływ na ostateczną sumę poniesionych wydatków ma właśnie rodzaj dachu. Tym najpopularniejszym opcjom bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Jest to najbardziej klasyczny rodzaj dachu, charakteryzujący się dwoma prostymi połaciami nachylonymi w przeciwnych kierunkach, które łączą się na szczycie w kalenicy.
Zaletą dachu dwuspadowego jest prostota budowy i tym samym relatywnie niski koszt wykonania.
To dach o czterech połaciach, z których dwie są trapezowe (po bokach) i dwie trójkątne (na końcach), z czego wszystkie połacie spotykają się w jednym punkcie lub krótkiej kalenicy. Jest to bardzo popularny rodzaj dachu z uwagi na świetną estetykę. Trzeba natomiast liczyć się z wysokim kosztem budowy (m.in. duża ilość odpadów z powodu docinek).
Rzadko spotykany na domach jednorodzinnych, natomiast warty odnotowania. Składa się z jednej nachylonej połaci, a taka konstrukcja drastycznie obniża koszty budowy. Dobrze pasuje do minimalistycznych, ekonomicznych budynków mieszkalnych, garaży czy budynków gospodarczych.
Jest to dach o bardziej skomplikowanej konstrukcji, składający się z kilku połaci dachowych o różnych kątach nachylenia. Może być stosowany na domach typu stodoła, jak i na nowoczesnych architektonicznie budynkach. Wyróżnia się estetycznym wyglądem, natomiast koszt wykonania jest wyraźnie wyższy w porównaniu z dachem dwuspadowym.
Jest to dach dwukondygnacyjny, w którym dolna część połaci jest bardziej stroma niż górna. Może być dwuspadowy lub czterospadowy. Pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni poddasza, ale jest też kosztowny w budowie.
Dach o bardzo małym nachyleniu (zwykle 2-15 stopni), prawie poziomy, który wymaga zastosowania doskonałych materiałów izolacyjnych i perfekcyjnego wykonawstwa. Dobrze pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych budynków. Można na nim urządzić taras czy nawet ogród, co będzie zaletą na małej działce.